יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

חופשה כפויה מצד המעסיק

לקבלת ייעוץ דיני עבודה ללא כל התחייבות!

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

להלן שיחה אשר נעשתה עם עו"ד שלום בר ברשת ב על חופשה כפויה של עובדים

שדרן - ערב טוב לעורך דין שלום בר, מומחה לדיני עבודה, נמשיך איתך בחלק מהשיחה שערכנו עם שר הכלכלה לגבי הוצאת עובדים לחופשה. מה זכותו של עובד שהמעסיק שלו אומר לו, תשמע אין לי עבודה עכשיו אתה יוצא לחופשה ואני מוריד את החופשה מימי החופשה הצבורים לך. מה האפשרויות העומדות מול עובד כזה?

עו"ד דיני עבודה שלום בר – חוק חופשה שנתית בעיקרון לא קובע בסמכות מי להוציא לחופשה. לפי הפסיקה נקבע כי דווקא המעסיק הוא זה שבסמכותו לקבוע ולאשר אותם ואף להתאים אותם לסדרי העבודה. כאשר מעסיק מבקש להוציא עובד לחופשה על חשבון ימי החופשה הצבורים לו, יש לו אפשרות לעשות זאת באופן חד צדדי לא מעכשיו לעכשיו לעכשיו. אם מדובר על חופשה שהיא יותר משבעה ימים חייב המעסיק להודיע מראש 14 ימים כדאי שהעובד יכול להערך בהתאם בנושא החופשה. כאשר מדובר על חופשה קצרה יותר לא נקבע פרק הזמן שצריך להתריע לעובד אך בהחלט צריכה להיות התראה סבירה כדאי שהעובד יכול להתכונן בהתאם.

ההבדל בין התראה מוקדמת לפני פיטורים ולפני חופשה כפויה

השדרן – אם בדיעבד מדובר בהוצאה לחופשה כפויה של יותר משבעה ימים ואף אומר זאת מהיום למחר. הוא אומר לעובד, תשמע ממחר לא באים לעבודה כי אין לי לעבודה ולבסוף פרק הזמן ללא עבודה מתמשך לעשרה ימים. אז בעצם הוא עבר על החוק?

עו"ד שלום בר – נכון, הנקודה של האם מגיע לעובד פיצוי או לא מגיע לו פיצויי עדיין לא נדונה ולעניות דעתי גם אם זה יגיע לבית דין לעבודה, ספק אם העובד יקבל פיצוי על חוסר הודעה מוקדמת. אלו אזורים אפורים שאין סנקציה מוגדרת בחוק שאם עובדים עליה מקבלים קנס או עונש.

השדרן – לעומת זאת אם העובד לא נתן התרעה מספקת מראש לפני הפסקת עבודותו המעסיק יכול לנכות משכרו לפי הימים אשר הוא לא הגיע לעבודה.

עו"ד דיני עבודה שלום בר- לא בדיוק, כאשר מדברים על הודעה מוקדמת לקראת פיטורים זה שונה ובנושא חופשה אין את החובה הזו. במקרה של הודעה מוקדמת לפני פיטורים או התפטרות קיימת החובה הן של המעסיק והן של העובד.

חופשה כפויה, צילום: שאטרסטוק

ניצול ימי החופשה

שדרן – מה קורה לאותו עובד למשל שהעובדים הוצאו לחופשה כפויה ונגמרו להם ימי החופשה והמנהל אומר להם כי מעכשיו אתם בחופשה ללא תשלום. אילו זכויות עובדים יש לאותם עובדים, האם הם יכולים לקבל דמי אבטלה על אותם ימים?

עו"ד שלום בר – זהו, דיברנו על ימי חופשה על הימים הצבורים יש כאן פריבלגיה למעסיק לקבוע המועדים. כאשר מדברים על חופשה כפויה שגם לא רק על חשבון ימי חופשה צבורים אלא ימים אלו כבר נוצלו. סוג חופשה כפויה, יש לעובד זכות להגיש תביעה לקבל שכר על אותם ימים. המעסיק אסור לו לכפות על העובד לצאת לחופשה. כמובן שהעובד מצידו נכון שיעשה ואף יתריע בכתב כי הוא לא מסכים כדאי שהמעסיק ייטען שלא הייתה הסכמה והעובד ייטען שכן הייתה הסכמה.

שדרן – כלומר דמי אבטלה הם לא יוכלו לקבל.

עו"ד שלום בר – דמי אבטלה אפשר לקבל מהמוסד לביטוח לאומי במצב כזה אך לשים לב אילו תנאים ניתן לקבל דמי אבטלה על פי וותק העובד ותקופת הכשרה ספציפית של כל עובד ועובד. אפשר לקבל דמי אבטלה במיוחד אם מדובר על עבודה עונתית. והעובדים שלא עובדים בתקופה מוסימת מקבלים דמי אבטלה.

שדרן – עו"ד שלום בר תודה רבה לך.  

מספר מדרגים:3 דירוג ממוצע:3.6

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

רח' ירושלים 68, קריית אונו 5540084, (קומה 8)
03-5174455
03-5174456
office@shalombarlaw.com
https://www.shalombarlaw.com