יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

יחסי עובד מעביד

לשאלה האם היחסים בין שני גורמים הינם יחסי עובד מעביד יש חשיבות מכרעת מכיון שתוצאה לפיה מתקיימים יחסי עובד מעביד משמעותה הענקת זכויות מכח משפט העבודה כמו גם הגנות הנובעות מחוקי העבודה הקוגנטיים חוקי העבודה  המגינים.

נפקות הקביעה האם מתקיימים יחסי עובד מעביד יש לה השלכה על מכלול הזכויות והחובות הנובעות מהקשר ובכלל זה : דיני בטיחות בעבודה, זכויות ממשפט העבודה, בטוח לאומי,  דיני נזיקין, חבות בדין פלילי, דיני מסים, דיני קניין רוחני, דיני פרוק.

עובדים שמחים בעקבות יחסי עובד מעביד תקינים

מהי מהות ההתקשרות בין עובד ומעביד

מהות ההתקשרות בין הצדדים, עובד - מעביד, קבלן - מזמין, נאמן או שותף, פרילנסר ( משתתף חפשי התורם מפרי רוחו) הינה תוצאה של שקלול מערך קריטריונים יחסיים חיוביים ( מעידים כי מתקיימים יחסי עובד מעביד ) ושליליים  ( מעידים כי מדובר בגורם חיצוני(  בראשם המבחן המעורב אשר המרכיב העיקרי שבו הינו מבחן ההשתלבות הבודק האם האדם הפך להיות חלק מהעסק במובן שעבודתו נעשתה חלק בלתי נפרד מהעסק, והוא הפך להיות חלק מהמערך הארגוני  היצרני של העסק. ומנגד לאותו אדם אין עסק משלו המשרת את המפעל כגורם חיצוני.

בין מבחני עזר הנוספים שנקבעו בפסיקה - בעלות על כלי העבודה, מקום ביצוע העבודה, משך ביצוע העבודה, סדירות הקשר, העסקת עובדים אחרים על ידי נותן השרותים, אופיה הפרסונלי של ההתקשרות, אופן הצגת היחסים בפני גורמי חוץ, תלות כלכלית, ניכוי מס במקור תשלומי וע"מ הכרה בהוצאות לצרכי מס הכנסה ועוד מבחנים נוספים

בית דין לעבודה על יחסי עובד מעביד

מפסיקת בית דין לעבודה עולה כי מבחן הפיקוח או המרות נזנח והוא אינו משמש עוד אבן מבחן לקיום יחסי עובד מעביד או שניתן לו משקל מועט ביותר וזאת לאור ההתפתחות  הטכנולוגית אשר בין סממניה מסגרות עבודה בהן העובד הינו בעל ידע וכישורים מקצועיים העולים על כישורי המעביד.

משמעות הקביעה כי מתקיימים יחסי עובד מעביד, הינה מצומצמת לעניין הנדון ויתכן ויקבע כי מתקיימים יחסי עובד לעניין חוק אחד ומנגד מתקיימים יחסי קבלן- מזמין לצורך חוק אחר.

למידע נוסף על זכויות עובדים ויחסי עובד מעביד בין עובדים למעסקים ניתן לפנות לעו"ד שלום בר או יצירת קשר בטלפון 03-5174455.

 

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com