יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי – מהם זכויות העובדים שהועסקו בחברה?

הליכי חדלות פירעון של חברה הם הליכים שנוקטים במידה ואתם כמעסיקים חייבים כספים לאחרים או במידה ואחרים חייבים לכם. למעשה, בזכות החוק הזה, חייבים ונושים יכולים לפתוח בהליכים הנדרשים ולהחזיר חלק מהחובות שלהם לאחרים.

בסיום ההליכים, ניתן לקבל פטור מחובות אחרים שנשארו ולא שולמו וכך המעסיקים זוכים לפתוח דף חדש בכל הקשור לתחום הכלכלי של העסק או החברה.

בשל משבר הקורונה, הוגשו לא מעט בקשות של חברות ועסקים לכניסה לתהליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי. חשוב לציין שתהליך כזה איננו פשוט ויכול להימשך מספר שנים. במסגרת התהליך, סביר להניח שיוטלו הגבלות כמו, עיכוב יציאה מהארץ של המעסיקים וכמו כן הגבלה על החזקת דרכון.

משרד ריק מעובדים לאחר שהחברה פורקה ונכנסה לחדלות פירעון

הנפגעים העיקריים הם לא רק המעסיקים שנכנסו לקשיים כלכליים אלא גם העובדים שלהם. על מנת לטפל בחובות המעסיקים בצורה האידיאלית ובכלל על מנת להגיש בקשה לפטור מאגרות ולבצע את ההסדרים המתאימים, יש לקחת ייעוץ משפטי מעורך דין עם תחום התמחות בדיני חברות כמו, עורך דין פירוק חברות.

איזה עובדים זכאים לקבלת זכויות במקרה של פירוק חברה?

על מנת להבטיח זכויות עובדים בפירוק חברה, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי. על פי דברי החוק, עובד שכיר שהמעסיק שלו הכריז על פשיטת רגל או פירוק חברה, יהיה זכאי לתשלומים מהביטוח הלאומי עד לסכום המקסימלי כפי הקבוע בחוק:

 • תשלומים אלו יכללו את שכר העבודה שהמעסיק היה צריך לשלם לו וטרם שולם. תשלומים אלו לא יכללו הוצאות רכב, החזרים על טלפון סלולרי, ביטוח רכב וליסינג.
   
 • תשלומים של פיצויים לעובדים במקרה של פירוק חברה. לעובדים מגיעים פיצויי פיטורים מהביטוח הלאומי במידה ולא הופרשו כספים לקופת גמל. במידה וכן הופרשו, אזי החברה בה מתנהלת קופת הגמל תישא בתשלום הפיצויים.
   
 • תשלומים שלא הופקדו לקופות גמל, קרנות פנסיה וביטוח מנהלים.

את התשלומים המגיעים לעובד, ניתן לחשב על ידי מחשבון המוסד לביטוח לאומי וכך ניתן לדעת את גובה התשלומים להם הוא זכאי.

על מנת שהבקשה של העובד תאושר, כל התנאים הללו צריכים להתקיים:

 • הצגת צו פירוק חברה או צו פשיטת רגל חתום על ידי בית המשפט המחוזי.
   
 • מינוי של נאמן או מפרק למעסיק מטעם בית המשפט.
   
 • התביעה של העובד צריכה להיות מאושרת על ידי הנאמן או המפרק של החברה.

אחריות המוסד לביטוח לאומי למימוש זכויות העובדים

עובדים שעבודתם הופסקה בשל מצב של פשיטת רגל או פירוק חברה, יפנו לביטוח לאומי וימלאו טופס 5305 – תביעה לתשלום חוב שכר עבודה ופיצויי פיטורין במקרה של פירוק חברה או פשיטת רגל.

לטופס זה, יש לצרף מסמכים כמו, אישור מס הכנסה, תלושי משכורת אחרונים, מכתב פיטורין או אישור על פשיטת רגל, אישור מקופות גמל ופנסיה וכו'. את כל הניירת, יש להגיש למפרק או הנאמן של החברה שמונה מטעם בית המשפט.

לאחר מכן, התביעה תועבר למוסד לביטוח לאומי וזה ייקבע אם היא לאשר או לדחות אותה. הטיפול בתביעה כזאת עשויה לקחת מספר שבועות. במידה ויש אישור לתביעה, הכספים יועברו ישירות לחשבון העובד או העובדים שהגישו את התביעה. במידה והתביעה נדחתה, ניתן להגיש ערעור.

את תהליך הגשת התביעה, מומלץ לעשות באמצעות עורך דין לענייני עבודה. לאיש מקצוע זה יש התמחות בכל הקשור לזכויות עובדים, דיני עבודה וכו'.

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com