לשירותכם:
03-5174455

פורום מעסיקים

+ הוספת הודעה

יעוץ משפטי מקצועי למעסיקים בדיני עבודה. הפורום עוסק בדיני עבודה למעסיקים ומאפשר לשאול שאלות בכל הקשור למעסיקים וזכויותיהם. אנו נדאג לתת מענה מהיר ומדויק ככל הניתן .

שלום רב .יש לי 24 ימי חופשה שניצברו משנה שעברה .עכשיו בתקופת הסגר הנוכחי מאלצים אותי לצאת לחופשה של יום כן יום לא על מנת לצמצם לי את ימי החופש הניצברים .
האם זה לא הרעת תנאים מאחר וברור לכל שחופשה מאולצת בימים אלו היא לא באמת חופשה .(לא ניתן לזוז מהבית ובטח שלא להתאוורר כפי שמצופה מחופשה ).
ד.א המעסיק יכול לחייב אותי לנצל את ימי החופש שניצברו לי תוך חודשיים שלוש עד למצב שלא יהיו לי ימים בכלל ?
אשמח לתשובה .



מנתוני שאלתך לא ברור האם התפטרת עקב הגיעך לגיל פרישה או שהינך מפוטר, כמו כן חשוב לברר מהו תחום העיסוק כדי לברר האם חל עליך הסכם קיבוצי או צו הרחבה המסדיר את תנאי פרישתך וניצול החופשה.
כעקרון המעסיק רשאי להוציא אותך לחופשה יזומה על ידו והוא אינו זקוק לאישורך ואין כל קשר לתקופת משבר הקורונה



מי צריך לדווח ללשכת התעסוקה ולביטוח לאומי על פיטורי עובד בחל"ת?
המעסיק או העובד?



החובה לדווח לשרות התעסוקה ולבטוח לאומי הינה על העובד
עובד שפוטר או התפטר במהלך החל"ת צריך לדווח על כך לביטוח לאומי ולשכת התעסוקה
במידה והעובד מקבל דמי הודעה מוקדמת או חלף הודעה המוקדמת התשלום קוטע את תקופת החל"ת והעובד אינו זכאי לדמי אבטלה עבור תקופה זו.



היי,
רציתי לשאול - חתימה על סעיף 14 לאחר מס' שנות עבודה - נכנסת לתוקפה מיום החתימה?
מה לגבי 3 חודשים רטרואקטיבי שקראתי באינטרנט??



על פי סעיף 14 לחוק פיצוי פיטורים נדרשת חתימה בכתב על האישור הכללי בדבר תשלום מעבידים לקרן פנסיה או לבטוח מנהלים חלף פיצוי פיטורים. על פי הוראות צו ההרחבה לבטוח פנסיוני מקיף מ 2008 לא נדרשת יותר חתימה בכתב על האישור.
בכל מקרה לא ניתן להחיל את הוראות הסעיף רטרואקטיבית, ובודאי שלא מעבר ל 3 חדשים.
לאור ביטול דרישת הכתב נראה כי גם הפרשנות כי ניתן להחיל את הסעיף רטרואקטיבית לשלושה חדשים מתאיינת.
ניתן לטעון כי לפי הוראות צו ההרחבה לבטוח פנסיוני מקיף הסעיף חל באופן אוטומטי, מינואר 2008 גם לגבי עובדים שהחלו עבודתםפ לפני 2008, אך דבר זה נתון לפרשנות משפטית.



היי עו"ד שלום בר,

אני מעסיקה 2 עובדות במשק בית. אחת עובדת אצלי והשנייה עובדת אצל הבת שלי. שתיהם עובדות 6 שעות ביום, 5 ימים בשבוע.

החלטנו להוריד את שתיהן לחצי משרה.
האם זה אפשרי או שזה נחשב להרעת תנאים?

תודה



מדובר בהרעה בתנאי ההעסקה וככל שהעובדות לא יתנו את הסכמתן הן יכולות להתפטר ולקבל את פיצוי הפיטורים



שלום,

הקמתי עסק חדש לפני 3 חודשים והגיע הזמן להתרחב ולגייס 2 עובדים חדשים.

אני לא בטוח לכמה זמן אצטרך אותם (בגלל תקופת הקורונה, אולי אצטרך את אחד מהמם לזמן מוגבל) אבל במידה ואני מחליט שעובד אחד יעבוד אצלי פרק זמן של חצי שנה בלבד - חוזה העבודה הוא אותו חוזה ואצטרך רק להוסיף סעיף שמדבר על החצי שנה? האם זה בכלל אפשרי?

תודה על התשובות.



ניתן להחתים עובד על חוזה לתקופה קצובה, יש לדבר יתרונות וחסרונות.
החסרון העיקרי שאם קרוצים לסיים את התקופה מוקדם יותר הדבר יכול להקים לעובד עילה לתביעה על יתרת התקופה הקצובה, ומאידך מקנה הגנה במקרים אחרים.
חוזה רגיל שההודעה המוקדמת על פי חוק מאפשר גמישות רבה יותר



עובדת שפוטרה בשנה האחרונה והתקשרה בעניין הפיצויים.
תוך כדי היא שאלה מה דינה אם היא בהריון.
שאלתי אותה האם היתה בהריון לפני ה-31 במאי , כיון שהיא לא יידעה אותנו על ההריון.
תשובתה היתה שתחילת ההריון היה בתאריך 28.5. מה הדין במקרה כזה?



כעקרון יש לפנות ולקבל היתר מהממונה על חוק עבודת נשים, לאור הנסיבות המיוחדות אשר מתוארות כאשר הדבר נודע בדיעבד הנני ממליץ כי תצרו עימי קשר בפרטי ואשמח לסייע 03-5174455



העוזרת מעדיפה לא להפריש לביטוח לאומי ופנסיה במהלך השנה כי בונה על הכסף. היא לא ידעה (עד שידעתי אותה) שהיא זכאית לימי חוםשה, דמי הבראה, ימי חג וכו. היא רוצה שאשלם את החלק שלה בהפרשות והיא תחזיר לאחר שאשלם את כל ההטבות הנוספות. כלומר היא תצא לחופש אבל את הכסף שתקבל על החוםשה תחזיר לי על חשבון ההפרשות ששלמתי עליה. עלי זה מקובל. האם יכולה להיות בעיה משפטית עם זה? זה בעצם אומר שלא יראו בתשלומים שהיא קיבלה דמי הבראה וימי חוםשה. לא תהיה לי דרך להוכיח שזה שולם. האם כדאי להחתים אותה שאני מפרישה את חלקה ונתקזז בהמשך?
תודה.



אי תשלום ההפרשות בכל שיטה שתארת בעייתי הינו בגדר עבירה, וחושף אותך לתביעות בסכומים גבוהים ביותר במקרה של מחלה תאונה או חס וחלילה פטירה של העובדת או אז לא יועילו כל החתימות.



שלום,
יש לי עוזרת אחת לשבוע ל-4 שעות. אני מעוניינת בעוד כמה חודשים להוריד לפעם בחודש ל-4 שעות (לא בגלל הקורונה). כיצד יש לעשות זאת?
תודה.



יש להודיע לעוזרת מראש, לעוזרת קיימת האופציה להסכים ולהמשיך לעבוד במשרה המוחתת או להודיע על התפטרותה ולהיות זכאית לפיצוי פיטורים
החוק מחייב הודעה בכתב ורצוי ומומלץ כי העוזרת תחתום על הסכמתה



היי עורך דין שלום בר,

ברשותי עסק קטן של מכולת שכונתית ואני רוצה להעסיק עובד נוסף החל מחודש הבא בעקבות תקופת החגים.
תקופת העבודה תהיה לחודש וחצי על מנת שאקבל "יד נוספת" בתקופת החגים הלחוצה.

האם אצטרך להחתימו על חוזה עבודה רגיל ולבצע את כל ההליך של קליטת עובד כמו שנהוג או שישנה אופציה אחרת מבלי להחתים על חוזה עבודה?

תודה.



על פי חוק הודעה לעובד תנאי העסקה, חלה חובה לתת לכל עובד הודעה על תנאי ההעסקה.
חוזה העסקה יכול לבוא במקום טופס הודעה לעובד
אי מסירת ההודעה מהווה עבירה ויכולה לגרור קנסות
נוסח ההודעה ניתן למצוא באתר משרד העבודה
לאור האמור לעיל רצוי ומומלץ להחתים על חוזה העסקה



שבוע טוב,

יש לי חברה קטנה בעלת 7 עובדים שאחת מהן נמצאת בשלבי הריון ראשונים, היא עובדת אצלי כבר שנה וחצי ואני מעוניין לפטר אותה. לא בגלל ההריון אלא בגלל התפוקה המועטת שהיא מספקת לחברה.

האם זה אפשרי?



הפיטורים אפשריים והם מותנים בקבלת אישור מהממונה על חוק עבודת נשים במשרד העבודה והרווחה
יודגש כי מתן האישור מחייב הוכחה כי אכן קיים בסיס לפיטורים וכי אין קשר להריון.
לאור העובדה כי הסיבה הינה תפוקה נמוכה, נראה כי סיכוי הבקשה נמוכים ומומלץ לקבל יעוץ פרונטלי ולווי טרם הגשת הבקשה
נשמח לעמוד לרשותך בעניין זה



שלום עורך הדין שלום בר

אני מתכנן לבצע צמצום במספר העובדים בעסק הפרטי שלי.
האם בעקבות כך אני יכול לפטר עובדים מבלי לערוך שימוע שלפני פיטורים?



גם בפיטורים עקב צימצומים נדרש שימוע
קיימים בפסיקה מצבים קיצוניים בהם ביה"ד קבע כי ניתן לוותר על זכות השימוע, ובהם סגירה מוחלטת של החברה או ביטול מחלקות.
יודגש כי מדובר בנסיבות קיצוניות ובכל מקרה מומלץ וחובה לבצע שימוע טרם פיטורים



ממתי יש לשלם פיצויים לעובד משק בית - מתקופת העבודה ללא תעודת זהות ישראלית או מזמן שקיבל את התעודה והחלו תשלומי ביטוח לאומי בגינו?
איך מחשבים את גובה הפיצויים?



החל מיולי 2016 כאשר קיבל עובד משק הבית שלי תעודת זהות ישראלית התחלתי בתשלומי ביטוח לאומי עבורו. מאז שולמו עבורו דמי חופשה והבראה כל שנה. העובד יצא לחל"ת במרץ 2020 ומקבל דמי אבטלה.
עתה אני עוברת מרמת השרון לכפר סבא. לדבריו המרחק מתל אביב שם הוא מתגורר, גדול מידי עבורו ולכן עלי לשלם לו פיצויי פיטורין.
1. האמנם?
2. מה חובות התשלום הנוספים החלים עלי לגביו?
3. האם התקופה שעבד כעובד זר ללא אזרחות מבלי שהצהרתי עליו אמורה להיכנס לתחשיב?
בתודה לתשובותיך



היי

האם מותר לי כמעסיק לקצץ בשכר העובד גם ללא הסכמתו? מדובר בעובד שחזר מחל"ת ומדובר בקיצוץ של 15 אחוז למשך 3 חודשים.



זכותך לקצץ בשכרו של העובד לתקופה מוגבלת או בכלל
הודעה על שינוי בתנאי ההעסקה צריך ללוות בטופס הודעה על שינוי בתנאי העסקה
זכותו של העובד שלא להסכים לקיצוץ ולהתפטר תוך זכאות לפיצוי פיטורים כאילו פוטר



שלום לעורך דין דיני עבודה.

האם מותר לי לפטר את העובדת שלי בגין חשד לגניבה? האם זאת טענה מספיק טובה על פי חוק כדי להציגה בשימוע או שאצטרך גם להוכיח זאת??

תודה.



את הטענות כנגד העובדת צריך להנעלות במכתב השימוע
צריך לציין כי מדובר בעבירת משמעת חמורה
אם רוצים לשקול שלילת פיצוי פיטורים יש לציין זאת במכתב ההזמנה לשימוע
כדי לפטר עובד בחשד לגניבה, צריך ראיות חזקות המעידות על ביצוע המעשה ולא חשד בעלמא
ביצוע התהליך באופן חסר עלול לגרום לתביעה בגין הוצאת דיבה לשון הרע ופיטורים שלא כדין לכן חייבים לנקוט בזהירות
אשמח לעמוד לרשותכם לליוי התהליך



מעוניין לדעת אם וכמה אני צריך לשלם לעובדת משק בית, שהתפטרה לאחר 5.5 שנים (מעבר לנסיעות, חופשה והבראה).
לא הצלחתי להבין האם, וכמה אני אמור לשלם (פיצויים או מרכיבים אחרים).
אין בינינו חוזה העסקה, והיא בוטחה על ידי בביטוח לאומי.



עובדת משק בית זכאית לבטוח פנסיוני בהתאם להוראות צו ההרחבה לבטוח פנסיוני מקיף מ 2008
הבטוח כולל מרכיב תגמולים ומרכיב פיצוי פיטורים ( פיצוי הפיטורים 72% מפיצוי הפיטורים המלאים )



האם כאשר העובדת פוטרה ולא השלימה שנה, זכאי המעסיק למשוך את רכיב הפיצויים שהופרש?
כפי שמתואר ב https://www.kolzchut.org.il/he/%D7%9E%D7%A9%D7%99%D7%9B%D7%AA_%D7%9B%D7%A1%D7%A4%D7%99%D7%9D_%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%AA_%D7%92%D7%9E%D7%9C_%D7%9C%D7%A4%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%99%D7%99%D7%9D_%D7%A2%D7%9C_%D7%99%D7%93%D7%99_%D7%94%D7%9E%D7%A2%D7%A1%D7%99%D7%A7



שלום עורך דין שלום בר.

יש לי עובדת שנכנסה להריון לפני כ-3 חודשים והגענו יחדיו להחלטה שהיא אינה יכולה להמשיך לעבוד אך אינה מעוניינת להתפטר.

אם אני מפטרת אותה ונותנת לה לחתום על מסמך שמראה שזה נעשה בהסכמה מלאה, אני אהיה חשופה לתביעה מולה?



ככל שלא מלאו לעובדת 6 חודשי עבודה, ניתן להגיע לסיכום על סיום העבודה בהסכמה,
ככל שהעובדת היא בותק מעל 6 חדשים חלה חובה לפנות לממונה על חוק עבודת נשים במשרד העבודה ולקבל היתר לפיטורים גם אם הם בהסכמה
התהליך כרוך בהגשת בקשה, צרוף ההסכם עם העובדת, הממונה תיצור קשר עם העובדת תוודא כי אכן נתנה הסכמתה ולאחר מכן תיתן אישור לפיטורים אשר יכנסו לתוקף ממועד מתן האישור
גם אם אין ותק של 6 חדשים מומלץ לקבל לווי משפטי לתהליך, בגלל החשיפה מבחינת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה בנוסף לחוק עבודת נשים



שלום רב,

רציתי לשאול לגבי חלת.
האם אני עדיין רשאי להוציא מספר עובדים לחלת בו זמנית?
ואם כן, האם יש תקופה מסוימת שלאחריה אצטרך להחזירם לעבודה כרגיל?

תודה.



אתה יכול להוציא עובדים לחל"ת בו זמנית ואין מניעה מבחינת מספרם
מומלץ לקבל הסכמה של העובדים להוצאה לחל"ת
אין תקופה מסויימת שאחריה צריך להחזירם, עובד שיודיע כי אינו מוכן להמשיך בחל"ת והוא מבקש לחזור לעבודה תוכל להחזירו או להזמינו לשימוע ולסיים העסקתו
יחד עם זאת אין להוציא עובד לחל"ת ללא מגבלת זמן, עובד כזה דינו כמפוטר



היי
בעקבות הקורונה, הוצאתי את אחת העובדות שלי לחופשה ללא תשלום עד התאריך 31.05.20.
העובדת אצלי בחברה מחודש מרץ 2020 ואני רוצה לפטר אותה מהסיבה שאני מצמצמת את ההוצאות שלי ואין לי צורך בעוד עובדת כרגע.

האם זה חוקי לפטר אותה עוד לפני שחזרה לעבודה? זאת אומרת באמצע תקופת החל"ת?



במידה ורוצים לפטר יש כמובן לעשות זאת בהתאם לפרוצדורה המתאימה המחייבת שיחת שימוע
טרם קבלת החלטה על הפיטורים יש להזמין את העובדת לשימוע
ניתן לשלוח הזמנה לשימוע עוד בתקופת החל"ת, אך מועד שיחת השימוע יהיה לאחר סיום החל"ת



שלום
אני עצמאי בתחום האינסטלציה שמעסיק 2 עובדים כבר תקופה של 10 חודשים.

האם לפי חוק אני יכול לפטר אותם בחודש ה-11 לעבודתם? במידה וכן, האם אני מחוייב לשלם פיצויים במקרה כזה?



במידה ועובד מפוטר בסמוך לפני שמלאה לו שנת עבודה מלאה, קיימת חזקה כי הפיטורים נעשו כדי להתחמק מתשלום פיצוי פיטורים.
במקרה זה העובד יהיה זכאי לתשלום פיצוי פיטורים ויתכן אף לדמי הבראה.
המעסיק יכול להזיםפ את החזקה ולהוכיח כי הפיטורים נעשו מסיבות ענייניות ואוביקטיביות אך נטל ההוכחה במקרה זה אינו קל.
לאור האמור לעיל אם אין סיבה מיוחדת מדוע פוטרו העובדים במועד הזה דווקא ככל הנראה יהיו זכאים לדמי אבטלה.
תשומת הלב כי צמצומים עקב משבר הקורונה הינם סיבה מספקת להזמת החזקה אך הדבר נתון לשיקול דעתו של כב' ביה"ד



כניסה מנהל

Close