יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

דיני עבודה ייצוג למעסיקים – מדריך למעסיקים

תחום דיני העבודה הוא תחום רחב הנוגע למעסיקים ועובדים. הוא מאגד בתוכו את החובות והזכויות של העובדים והמעסיקים.

הוא גם כולל חוקים, צווי הרחבה, הסכמים קיבוציים, תקנות ועוד. משום שהתחום רחב ומורכב, הרבה מאוד מעסיקים מתקשים למצוא את עצמם מבינים את כל הקשור לדיני העבודה ומה שמשתמע מהם.

במדריך זה, ננסה לפשט את הדברים, שלב אחר שלב.

עורך דין מעסיקים ובעל עסק חותמים חוזה

חוזה עבודה

יש לייחס חשיבות גבוהה לכל הקשור להסכמי עבודה הם העוגן של יחסי עובד מעביד והם מתארים את היחסים החוזיים שיש בין השניים. אם ההסכם לא יהיה מנוסח כמו שצריך, הרי שהמעסיק עשוי לשלם על כך ביוקר.

לדוגמה, אם הסכם העבודה לא יכלול סעיף לגבי יכולתו של המעסיק לקזז כספים מהשכר של העובד כאשר יהיה צורך בכך, הרי שבזמן אמת הוא לא יכול לעשות זאת.

מעבר לכך, המון מעסיקים משתמשים בהסכמי עבודה שהינם כלליים ולא כאלה המנוסחים על ידי עורך דין ייצוג מעסיקים. הרבה פעמים נגרם יותר נזק מאשר תועלת.

נכון שעל פי החוק אין חובה לחתום על הסכם עבודה עם העובד שמעסיקים, מה שכן יש למסור לעובד הודעה בכתב על תנאי ההעסקה בתוך 30 יום מהיום בו הוא מתחיל לעבוד אצל המעסיק. העדיפות היא כן להשקיע ולערוך הסכם מקיף שיספק הגנה לא רק לזכויות העובדים אלא גם לזכויות המעסיקים

זכויות סוציאליות של העובדים

כל עובד זכאי לזכויות בסיסיות כאשר הוא מועסק במקום עבודה. אז נשאלת השאלה מהם זכויות עובדים בישראל?

קבלת שכר מינימום - יש חובה לכל מעסיק לשלם את שכר המינימום הקבוע בחוק לעובדים שלו. אם המעסיק לא עומד בכך, הדבר יכול להיחשב לעבירה פלילית לכל דבר.

דמי הבראה - אם לעובד מלאה שנת עבודה, הוא זכאי לקבל דמי הבראה. אלו יהיו בהתאם לוותק והיקף המשרה שלו.

חופשה - על פי החוק, כל עובד זכאי לקבל 12 ימי חופשה בשנה.

פנסיה - יש חובת הפרשה לפנסיה לכל עובד. שיעור ההפרשה יעלה מדי שנה.

דמי נסיעות - המעסיק נדרש לשלם לעובד את דמי הנסיעות שלו על פי תעריף מקסימלי של התחבורה הציבורית או לפי כרטיס חודשי-חופשי.

דמי מחלה - כל עובד זכאי לתשלום על ימים שלא הגיע למקום העבודה עקב מחלה שלו או של בני משפחתו. תשלום עבור דמי מחלה הוא תשלום חלקי. ביום הראשון אין תשלום ובשאר הימים, התשלום יהיה לפי החוק.

שעות נוספות, שבתות וחגים - המעסיק ישלם לעובד שיעורים של 125 עד 150 אחוז על שעות נוספות ועל עבודה בשבתות וחגים ישלם שיעור של 150 אחוז.

פיצויי פיטורים

עובד שפוטר זכאי לקבל פיצויים על פי החוק. העובד עשוי להיות זכאי לפיצויים גם אם התפטר ביוזמתו. יש לבחון כל מקרה לגופו. כאשר משולמים פיצויי פיטורים יש לבדוק גם את אופן החישוב והאם הוא כולל עמלות ובונוסים, משכורת 13, שעות נוספות, החזקת רכב וכו'.

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com