יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

המדריך לזכויות עובדים בקורונה

כל מה שעובדים צריכים לדעת לגבי זכויותיהם בתקופת הקורונה

משבר הקורונה פגע משמעותית בפעילות העסקית של חברות ועסקים ועל כן אלו הגישו בקשה לפירוק חברה. בקשה כזאת מוגשת מרצון על ידי הבעלים של החברה או העסק, כאשר אין יכולת כלכלית לעמוד בהתחייבויות לעובדים ולספקים.

בנסיבות כאלה, כאשר אין יכולת כלכלית לשלם משכורות לעובדים, המוסד לביטוח לאומי נכנס לעניינים והוא זה שמשלם את הכספים. מה שכן, מלבד הגשת בקשה למוסד לביטוח לאומי, העובדים יכולים להתאגד ולהגיש תביעת נזיקין כנגד בעלי המניות של החברה.

תמונת אווירה של עורך דין הקורא על זכויות עובדים בקורונה

החברה מתפרקת, זכויות העובדים לא נפגעות

על פי חוקי הביטוח הלאומי, העובד זכאי לקבל גמלה מהביטוח הלאומי בנסיבות האלה:

  • כאשר יש צו הכרזה לפשיטת רגל או צו ניהול עיזבון (במצב בו המעסיק נפטר)
  • כאשר ניתן צו לפי פקודת החברות. צו זה יינתן על ידי בית המשפט.
  • ​כאשר יש צו לפירוק שותפות או הכרזה על פשיטת רגל.

המדריך לזכויות עובדים בקורונה במצב של פירוק חברה, כולל בתוכו התייחסות לתשלום של שכר עבודה על פי ההגדרה בחוק הגנת השכר, תשלום של פיצויי פיטורין, תשלום על ימי חופשה שנתית, תשלומים לקופת גמל במידה והמעסיק לא הפקיד גמלה כחוק.

גובה התשלומים שיינתן לעובדים מהמוסד לביטוח לאומי אינו 100 אחוז, אך בהחלט מעניק להם סוג של ביטחון סוציאלי.

מאמר נוסף על זכויות עובדים בפירוק חברה, ניתן לקרוא כאן.

לגלות ערנות כאשר החברה נמצאת בתהליך של פירוק

הרי זה ידוע שפירוק חברה הוא ממש כמו לקבל הודעת פיטורין מהעבודה. על כן, אם העובד מרגיש שהחברה נמצאת בקשיים, רצוי כמה שיותר מוקדם לפנות להתייעצות עם עורך דין מומחה בדיני עבודה ולדרוש גילוי נאות מצד המעסיקים. כאשר החברה כבר נמצאת במצב של פירוק, העובד רשאי וצריך למצות כמה שיותר את זכויותיו מול המוסד לביטוח לאומי.

העובד יכול להסתייע בנאמן על מנת להגיש תביעת חוב כנגד המעסיק. מה שכן, הכי טוב לעשות את התהליך בצורה מסודרת ולפנות ישירות לעו"ד דיני עבודה. כך ניתן לקבל סיוע וליווי משפטי מתאים מאיש מקצוע עם ניסיון וידע בתחום.

המוסד לביטוח לאומי ומימוש הזכויות של העובד – מה צריך לעשות?

כאשר העבודה של העובד הופסקה עקב מצב של פירוק חברה, יש למלא טופס תביעה לתשלום חוב שכר עבודה ופיצויי פיטורין לצורך מימוש זכויות עובדים. לטופס כזה, יש לצרף אישור מס הכנסה, 3 תלושי משכורת אחרונים, מכתב פיטורין או מכתב שמעיד של פשיטת רגל/פירוק החברה, אישור מקופת גמל ואישור פנסיה.

יש גם לצרף צילום שיק לצורך אימות. את כל הניירת הזו, יש להגיש למפרק או הנאמן שמונה מטעם בית המשפט.

כאשר התביעה מאושרת, ישולם השכר לעובד, פיצויי פיטורין ותגמולים שהיו צריכים להיות מועברים לקופת גמל ולא הועברו. משך הטיפול בתביעה מסוג זה הכוללת תשלום פיצויים לעובדים במקרה של פירוק חברה, עשוי לקחת מספר שבועות עד חודשים.

מספר מדרגים:3 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com