יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

זכויות העובד במקרה של תאונת עבודה

עבודה במקום עבודה מסודר והשתכרות כנגד תלוש משכורת אינה מיועדת רק לצרכי פרנסה וביטחון כלכלי וטומנת בחובה גם מנגנון הגנה ביטוחי שנועד לסייע לעובד במקרה של תאונת עבודה.

בניגוד לסוגי ביטוחים אחרים המבטחים תאונות דוגמת תאונות דרכים או ביטוח תאונות אישיות, תאונת עבודה והזכויות הנגזרות ממנה אינן מוגבלות למקרה של תאונה, אירוע או טראומה פיזית או נפשית, אלא מכסה גם נזקים מצטברים הגורמים למחלות כרוניות ומתמשכות ונקראות מחלות מקצוע.

תאונת עבודה במסגרת העבודה

ראשית, המוסד לביטוח לאומי

הגוף המבטח והמחויב לעובד במקרה של תאונת עבודה הוא בראש ובראשונה המוסד לביטוח לאומי. העובד אינו צריך לחשוש מאי נעימות הכרוכה בתביעה כנגד המעסיק, שכן המעסיק כמו העובד מבוטח במסגרת חוק הביטוח הלאומי, שהוא הגורם האחראי לפצות את העובד בגין הנזק שנגרם לו.

אין משמעות הדבר כי לא ניתן לתבוע מעסיק באופן ישיר בשל תאונת עבודה שנגרמה, אלא שתביעה כזאת היא מורכבת יותר ומחייבת התנהלות רשלנית מצד המעסיק, ובכל מקרה אינה באה להחליף את מיצוי זכויות העובדים במסגרת חוק הביטוח הלאומי.

במידה ואכן המעסיק נתבע על ידי העובד, יש לפנות באופן מיידי לעורך דין מומחה המציע שירותי ייצוג מעסיקים.

מה בעניין ביטוחים פרטיים?

גורם נוסף ממנו ניתן לתבוע תגמולים ופיצויים הוא כל סוג של ביטוח פרטי: ביטוח רפואי, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוחים נוספים על פי סוג ותנאי הפוליסה ומצבו הרפואי של העובד שנגרם במסגרת אירוע או נזק מצטבר במקום העבודה. פיצוי זה מותנה כמובן בקיומו של ביטוח רפואי פרטי, כאשר ביטוחים אלה לעתים קיימים בשילוב ביטוח החיים ו/או ביטוח המנהלים המסופק על ידי המעסיק.

כמובן שבמקרים בהם מדובר בתאונת עבודה של עובדים בכירים, רצוי לקבל סיוע של עורך דין דיני עבודה המתמחה בתחום של ייצוג בכירים בדיני עבודה.

מילוי טופס פגיעה בעבודה

כתנאי ראשוני למיצוי הזכויות ולהתחלה של הליכי תביעה ומימוש חשוב מיד עם קרות האירוע למלא טופס פגיעה בעבודה: טופס 250 ב.ל לעובד שכיר (קיים טופס מקביל לעובד העצמאי: טופס 283).

גם במידה והנזק הנגרם במסגרת האירוע אינו נזק קבוע ו/או אינו נזק המזכה בפיצויים טופס זה יבטיח כיסוי מלא של ההוצאות שנגרמו לעובד כתוצאה מן האירוע דוגמת: אובדן ימי עבודה, טיפול רפואי, אשפוז, הוצאות נסיעה, טיפול תרופתי ואביזרים והוצאות אחרות.

חשוב לציין כי תאונות עבודה כפופות לחוק התיישנות בן שנה אחת בסך הכל, ועל כן חשוב למלא את הטופס במועד. נוסף על כך, הטופס יהווה הצרה רשמית על קרות המקרה וככל שהסמיכות בין הגשת הטופס לאירוע תהיה מוקדמת יותר יקל על העובד התובע להוכיח קשר בין השניים.

פיצויים בהתאם לסוג הפציעה והמצב הרפואי

הפיצויים בגין תאונת עבודה הם שונים במהותם בהתאם לסוג הפגיעה ומצבו הרפואי של העובד, ונעים בין דמי פגיעה המהווים פיצוי חד פעמי לתשלומים חודשיים קבועים המתקבלים כנגד קביעת אחוזי נכות העולים על 20%.

תביעה בגין תאונת עבודה נועדה לספק לעובד מקור הכנסה ו/או פיצוי ולהקל עליו בהתמודדות מול מציאות יום יומית חדשה ופגיעה ביכולת הפרנסה שלו. על מנת להבטיח מיצוי מלא של הזכויות כחוק כנגד כל הגורמים האפשריים רצוי להתנהל בליווי וסיוע משפטי של עורך דין לענייני תאונות עבודה המתמחה בדיני נזיקין בכלל ותביעות בגין תאונות עבודה בישראל בפרט.

מספר מדרגים:3 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com