יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

על זכויות עובדים מפוטרים שמגיע לכם לממש

הרגע הזה שהמעסיק מזמין אתכם למשרדו ומבשר לכם שאתם מפוטרים אף פעם לא נעים. גם עבור מי שצפה את זה קורה, הידיעה שמקור הפרנסה העיקרי נפגע גורמת לחששות ולתחושה של אי וודאות וחוסר ביטחון.

איך ממשיכים מכאן, כיצד תוכלו לשמור על הכנסה עד לאיתור המשרה הבאה שלכם בשוק העבודה, לאילו זכויות עובדים מפוטרים אתם זכאים ואיך תוודאו שקיבלתם אותם במלואם במאמר שלפניכם.

מימוש זכויות עובדים מפוטרים

זכויות עובדים מפוטרים – אסור לכם לוותר על מה שמגיע לכם!

הליך שימוע

לפני מועד הפיטורים מחויב כל מעסיק לזמן את העובד לשימוע, לבצע הליך שימוע כפי המפורט בחוק שבמסגרתו הוא יפרט את הסיבות והשיקולים שבגינן הוא מעוניין לפטר את העובד. בהליך זה רשאי העובד לטעון להגנתו ולפרט את הסיבות שבגינן כדאי לחברה להמשיך להעסיק אותו.

הודעה מוקדמת לפיטורי עובדים

במידה ומעסיק מעוניין לפטר עובד, הוא מחויב להודיע לו על סיום יחסי עובד ומעביד מבעוד מועד לפי חוק הודעה מוקדמת. בהתראה של 14 יום לכל הפחות מאפשר המעסיק לעובד המפוטר לבדוק אפשרויות אחרות להעסקה ולבחון כיצד הוא עומד להתמודד עם השינוי הצפוי בחייו, שכן איבוד מקור הפרנסה דורש היערכות והכנה מוקדמות. באם המעסיק בוחר להפסיק את עבודתו של העובד לאלתר, הוא מחויב לשלם לו את מלוא הסכום שמגיע לכם בעבור ימים אלו.

פיצויי פיטורים

אם עבדתם מעל לשנה באותו מקום עבודה או אצל אותו המעסיק, מגיעים לכם פיצויי פיטורים. פיצויים אלו מחושבים לפי השכר החודשי האחרון שלכם כפול כל שנת עבודה בהתאם לוותק שצברתם. את כספי הפיצויים שמגיעים לעובד המפוטר חייב המעסיק לשלם בתום 15 יום מרגע הפסקת יחסי עובד ומעביד. באם עברו 15 יום מרגע הפיטורים, רשאי העובד להגיש תביעה בגין הלנת שכר כנגד המעסיק.

פדיון ימי חופשה​

לכל עובד מגיעים ימי חופשה שהוא צובר לאורך השנה. במידה והעובד לא ניצל את כל ימי החופשה שמגיעים לו הוא רשאי לפדות אותם במסגרת פדיון ימי חופשה ולקבל בעבורם תשלום מלא יחד עם כספי הפיצויים.

הפרשות לקרן הפנסיה

מעסיקים מחויבים להפריש כספים לקרנות הפנסיה של העובדים שלהם על מנת להבטיח להם עתודה פנסיונית. עובד מפוטר זכאי למשוך את כספי הפנסיה שהופקדו בקרן הפנסיה שלו ולהעבירם לכל קופה פנסיונית שהוא בוחר או לפדות אותם במלואם בתשלום מס, שעומד על 35%.​

 

חשוב לדעת!

מעסיק לא רשאי לפטר עובד בשל סיבות אישיות שאינן מנומקות כראוי, והשימוע נועד במטרה להציג בפני העובד את הסיבה הקונקרטית לפיטוריו.

כמו כן, המעסיק גם אינו רשאי לדרוש מעובד מפוטר לנצל את ימי החופשה הללו לאורך 14 ימי ההעסקה שבמסגרת ההודעה המוקדמת על פיטוריו.

איך שומרים על דלתות פתוחות ומממשים את כל הזכויות שלכם?

רבים חוששים לשאול על הזכויות שמגיעות להם ואופן מימושם על פי חוק, ופעמים רבות החשש נובע מפגיעה במערכת היחסים עם המעסיק.

על מנת לוודא שקיבלתם את כל הזכויות שמגיעות לכם, שהופרשו לכם כספים באופן מסודר לקופה הפנסיונית, שקיבלתם את כל ימי החופשה שמגיעים לכם על פי חוק וכו' ניתן להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה שמתמחה בייצוג עובדים. בבחינת תלושי השכר שלכם, הסכם העבודה ופרוטוקול השימוע שלכם ניתן לבחון האם המעסיק מילא את כל חובותיו כלפיכם ולא פגע בזכויותיכם.

במידה וקיים חשש לפגיעה בזכויות עובדים, משרדנו ישמח לסייע לכם בייעוץ, ייצוג ובניית תיק תביעה, טיפול מהיר ומימוש כל הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק.

לפגישת ייעוץ חייגו 03-5174455

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com