יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

חוקים וזכויות של עובדים זרים

מעסיקי עובדים זרים בישראל צריכים להכיר את החובות החלות עליהם וכך למנוע מעצמם עיכובים ועוגמת נפש. מהן הזכויות העיקריות, מה עושים במקרה של פיטורים ואיך פונים לבית משפט? הנה כל הפרטים

היכרות עם תנאי העסקת עובד זר חשובה לכל מי שחושב לשלב אותם במערך העבודה ושוק התעסוקה. עם זאת, רבים לא מבינים מה עומד מאחורי החוקים והזכויות של עובדים זרים ורק מעטים יודעים שיש עליהם חובות כמעסיקים. באופן עקרוני, עובדים זרים זכאים לאותם תנאי עבודה כמו ישראלים אך בפועל המצב רחוק מכך.

ראשית, עובד זר זכאי לשכר מינימום ולתנאים נלווים כגון חופשה שנתית, ימי שבתון, יום מנוחה שבועי ותשלום דמי נסיעה. עובדים זרים גם זכאים לדמי הבראה, פיצויי פיטורים ותשלום בגין שעות נוספות. שנית, החוק מחייב את המעסיק לדאוג לעובדים זרים מבחינת מגורים הולמים, ביטוח רפואי והסכם עבודה.

מה הזכויות והחובות של מעסיקים כלפי עובדים זרים?

הזכאות חלה על כל העובדים הזרים המועסקים בישראל וגם על מבקשי מקלט שמוכרים על ידי החוק. בתוך מרכיבי השכר מחויב המעסיק לשלם לעובד הזר עד לתאריך ה-9 בכל חודש ולכלול בתוך המשכורת את שכר המינימום, החזר הוצאות נסיעה ודמי הבראה. מבחינת המעסיק, זכותו לדרוש התראה מוקדמת כאשר העובד הזר מבקש לעבוד וזכותו לדרוש מימוש של הסכם העבודה גם בבית משפט.

בנוסף, החוק אוסר על המעסיק לשלם את שכרו של העובד לחשבון בנק שבו יש גם לצד ג' זכויות או ייפוי כוח. כך מנסה החוק למנוע מצב שבו חברות כוח אדם מנצלות עובדים זרים ומקבלות את הכסף אליהן לפני שהן מעבירות אותו הלאה. את החוק הזה מעסיקים רבים לא יודעים והתוצאה היא בלבול בנוגע לשכר העובדים ולמועדי התשלום עבורו.

העסקת עובדים זרים

איך מסיימים יחסי עבודה?

עוד סוגיה שמטרידה מעסיקים ועובדים זרים בנוגע לזכויות חוקים קשורה לסיום יחסי עבודה. גם במערכת יחסי עובד מעביד תקינה לחלוטין יש מצבים שבהם שני הצדדים צריכים להיפרד, לכן עליהם לדעת מה קובע החוק. אלו ההנחיות העיקריות לגבי סיום יחסי עבודה עם עובדים זרים:

א. הודעה מוקדמת – המעסיק חייב לתת לעובד התראה מראש על סיום עבודתו לפי חוק הודעה לעובד. משך ההודעה המוקדמת נקבע בהתאם לוותק של העובד, למעט מקרים שבהם המעביד נפטר ואז העובד הזר זכאי לתמורת הודעה מוקדמת בכסף. זהו התשלום שהעובד היה מקבל אילו קיבל הודעה מוקדמת והיה ממשיך לעבוד לאורך התקופה.

ב. פיצויי פיטורים – כל עובד זר שהיה מועסק לתקופה של מעל שנה במקום עבודה אחד זכאי לקבל פיצויי פיטורים. הפיצויים הם בשיעור של שכר חודש אחד בגין כל שנת עבודה, כמו אצל עובדים אחרים במשק הישראלי. במידה ועבודת העובד הזר הופסקה בשל פטירת המעביד או פשיטת רגל, הוא גם כן זכאי לפיצויי פיטורים מלאים.

ג. ביטוח פנסיוני – החל משנת 2008 חובה על מעסיקי עובדי זרים להפריש מדי חודש חלק מכספי הפיצויים לביטוח פנסיוני. את כספי הביטוח הפנסיוני יהיה זכאי העובד לקבל כאשר יסיים את עבודתו בישראל.

מה חשוב לדעת על העסקת עובדים זרים?

מעסיקים שלא מכירים את החוק על בוריו עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם המון עיכובים. הפתרון הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע כבר בשלבים מוקדמים של התנהלות מול עובדים זרים, ובמידת הצורך לבקש חוות דעת מומחה לבית משפט לאחר הגשת תביעה הדדית.

לסיכום, יש הרבה דברים שחשוב לדעת על העסק עובדים זרים וכדאי לעקוב אחר שינויים שחלים בניסוח החוק. 

מספר מדרגים:4 דירוג ממוצע:3

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com