יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

מהם זכויות עובדים בישראל?

במדינת ישראל מגיעות לכל עובד זכויות, שנועדו להגן על בריאותו וכבודו. במקרים בהם קיים חשש לפגיעה באחת או יותר מזכויותיו, רשאי העובד לפנות לבית הדין לעבודה, שעוסק בדיני עבודה מסוגים שונים. עובדים רבים במשק לא מכירים את זכויותיהם, ובדיוק בשבילם נועד המאמר, שמבהיר מהם זכויות עובדים בישראל. מאחר והתחום מאוד רחב וקצרה היריעה מלפרט את כל הזכויות המעוגנות בחוק, בחרנו את העיקריות והחשובות, שנוגעות לכל עובד.

מהם זכויות עובדים בישראל?

זכויות עובדים בישראל נוגעות לתחומים רבים, החל מרגע הגעתו לראיון עבודה ועד לתום העסקתו עקב פיטורין או התפטרות מצידו. הזכויות נוגעות לתחומים שונים כמו שכרו של העובד, החופשות שמגיעות לו, ימי המחלה שמגיע לו לנצל ונסיבותיהם, תנאי העסקה ועוד.

מאחר ועובדים רבים חוששים לפגיעה ביחסיהם עם המעסיק, כדאי להיעזר בעו"ד דיני עבודה, שמתמחה בזכויות העובד, ויודע כיצד לטפל בכל תביעה בצורה דיסקרטית, חכמה ומהירה מבלי לפגוע ביחסי עובד מעביד.

מהם זכויות עובדים בישראל וכיצד תדעו האם נפגעו זכויותיכם

תנאי העסקתו של העובד

כל עובד זכאי להודעה, שכוללת את כל תנאי העסקתו, שיפורטו בהסכם עבודה החל מרגע תחילת העסקתו במקום העבודה. במקרים בהם לא נמסרת לעובד הודעה מסודרת באשר לתנאי העסקתו, חובת ההוכחה חלה על המעסיק, ובמקרים שכאלו רשאי בית הדין לעבודה לפסוק לטובת העובד פיצוי שמגיע עד ל – 15,000 ש"ח ללא הוכחת נזק.

תלוש השכר של העובד

המעסיק מחויב למסור לעובד מידי חודש את תלוש השכר שלו, שמפרט את כל תנאי השכר, התגמולים והניכויים של העובד. במקרים בהם המעסיק לא מוסר את התלוש לעובד, או שמחסיר מהתלוש פרטים שנדרשים על פי חוק, רשאי בית הדין לעבודה לפסוק לטובת העובד פיצוי שמגיע עד ל – 15,000 ש"ח ללא הוכחת נזק.

תשלום השכר לעובד והלנת שכר

מידי חודש המעסיק מחויב לשלם את שכרו של העובד. אי ביצוע התשלום או עיקוב התשלום נחשב בגדר הלנת שכר, ועלול לגרור קנסות כבדים למעסיק.

גובה השכר

עובד מבוגר (מעל גיל 18) זכאי לקבל את שכר המינימום השעתי הקבוע בחוק, או גבוה ממנו. אי תשלום השכר המינימלי עלול לגרור קנסות למעסיק ונחשב כהלנת שכרו.

שעות עבודה נוספות ועבודה בימי המנוחה השבועית

מספר שעות העבודה מוגדר בחוק עבור עובדים בהתאם לגודל המשרה שלהם. כמו כן, כל עובד רשאי לקבל יום מנוחה שבועית. במידה ונדרש עובד לעבוד ביום המנוחה השבועית או בשעות עבודה, שחוגות מאלו שהוגדרו בחוק, המעסיק מחויב לשלם לו שעות נוספות כפי שנקבע בחוק.

חופשה שנתית

מידי חודש צובר העובד ימי חופשה בהתאם לוותק שצבר במקום העבודה. פדיון הימים הללו מעניק לעובד שכר עבודה רגיל, והוא רשאי לנצל אותם או באישור המעסיק עם התראה מוקדמת או במסגרת החופשה השנתית שקבע המעסיק.

דמי הבראה

מתום שנת העסקה העובד זכאי לקבל דמי הבראה, שעומדים על 378 ש"ח ליום. החל מהשנה השנייה הוא זכאי ל – 5 ימי הבראה, וככל שהוא צובר וותק במקום העבודה כך עולה מספר ימי ההבראה שמגיעים לו על פי חוק.

דמי מחלה

מידי חודש צובר כל עובד 1.5 ימי מחלה, אותם רשאי לצבור עד 90 יום, כאשר עבור יום מחלה ראשון הוא לא מקבל תשלום, בעבור הימים השני והשלישי הוא מקבל תשלום על חצי יום, והחל מהיום הרביעי הוא מקבל תשלום מלא.

הפרשות לקרן פנסיה

מתום 6 חודשי העסקה, כל עובד זכאי להפרשות תגמולים ודמי פיצויים לקרן פנסיה או לביטוח מנהלים על פי השיעורים הקבועים בחוק.

הודעה מוקדמת ושימוע לפני פיטורים

כל עובד זכאי לקבל הודעה מוקדמת על פיטוריו ולקבל הזדמנות לשכנע את המעסיק לסגת מהחלטתו במסגרת שימוע לעובד לפני פיטורים.

זכויות עובדים נוספות נוגעות לאוכלוסיות מיוחדות כמו נשים בהריון, נשים שעוברות טיפולי פוריות, עובדים זרים, בני נוער שעובדים, עובדי קבלן ועוד.

משרד עו"ד שלום בר מתמחה בדיני עבודה ובייצוג עובדים, ובעל ניסיון רב שנים, שהוליד תקדימים משפטיים רבים. אם אתם חוששים שנפגעו זכויותיכם אנו נשמח לעמוד לשירותכם.

מספר מדרגים:3 דירוג ממוצע:3.6

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com