יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

מה ההבדל בין התפטרות לפיטורים

האם יש הבדל בין התפטרות לפיטורין? התשובה היא שכן. למרות שנהוג לחשוב שמבחינת החוק התפטרות ופיטורין הם בדיוק אותו הדבר, האמת היא שיש מספר הבדלים אשר קשורים בזכויות השונות שהעובד מקבל וכן בחובות של המעסיק כלפיו.

אז מה הוא ההבדל הלכה למעשה? במאמר הבא נסביר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לעזוב את מקום העבודה עם כל הידע אשר נדרש - בין אם אתם מתפטרים או מפוטרים. קריאה מועילה!

מה זה התפטרות? 

התפטרות הוא מצב בו העובד אינו מעוניין להמשיך ולעבוד במקום העבודה, ומודיע על עזיבה. אם העובד עוזב בגלל סיבות אישיות, כמו לדוגמה חוסר שביעות רצון, הצעה טובה יותר ממקום עבודה מתחרה, או סתם שחיקה, הוא זכאי לפיצויי פיטורים מהמעסיק וכן לדמי אבטלה מהמוסד לביטוח הלאומי.

את דמי האבטלה, אשר גובהם הינו נמוך במעט מן המשכורת הקודמת, העובד יקבל כשלושה חודשים לאחר ההתפטרות. השהיית דמי האבטלה נועדה לכך שאנשים לא יתפטרו על מנת לקבל כסף מהמוסד לביטוח הלאומי בלי לעבוד.

פיצויי פיטורין נוספים

אם העובד התפטר בגלל הרעה בתנאים,  הטרדה, או כל דבר אחר אשר מהווה עבירה על החוק, יש להיוועץ באיש מקצוע כמו עורך דין דיני עבודה. זאת מכיוון שפיטורים בנסיבות אלה, לעתים קרובות מזכה בפיצויים נוספים, שהינם נפרדים מפיצויי הפיטורים.

מה העובד חייב לתת למעסיק אם הוא מתפטר?

העובד חייב לתת למעסיק התראה מראש בכתב. עובד שאינו מתריע מראש על עזיבתו, מסתכן בכך שהמעסיק יתבע אותו. תמיד עדיף להודיע מראש אפילו קצת יותר זמן מן התקופה הקבועה בחוק, כדי לשמור על יחסים תקינים להמשך. אתם אף פעם לא יודעים מתי תצטרכו המלצה או אפילו תרצו לחזור למקום העבודה הזה.

מה ההבדל בין התפטרות לפיטורים

מה זה פיטורים?

פיטורים הוא מצב בו המעסיק מחליט שהוא לא מעוניין שהעובד ימשיך להחזיק בתפקידו. מיותר לציין כי להחלטה זו צריכה להיות סיבה מוצדקת, אשר תפורט לעובד בצורה מסודרת. אסור לפטר עובד ללא סיבה, כך שאם המעסיק שלכם לא מעוניין שתמשיכו בתפקיד כי "אתם לא באים לו טוב בעין" - חשוב לדעת שמדובר בעבירה על החוק ופגיעה משמעותית בזכויות עובדים.

מה המעסיק חייב לתת לעובד אם הוא מפטר אותו?

על פי חוק הודעה לעובד, המעסיק חייב לתת התראה מוקדמת מראש לפני הפיטורין וכמובן שגם לקיים שימוע. בשימוע עליו לתת לעובד אפשרות להגן על עצמו ולהפריך את הטיעונים אשר מושמעים נגדו. העובד יכול לוותר על השימוע מיוזמתו, אך למעסיק אסור לסרב לקיים אותו, או לערוך אותו רק למראית עין. 

כמו שכתוב לעיל, על המעסיק להקשיב במלוא הרצינות לטיעונים שהעובד מעלה בזמן השימוע. 

מה עדיף - להתפטר או להיות מפוטר? 

אין הרבה הבדל בין התפטרות לפיטורים, מלבד תקופת ההמתנה אשר קיימת במוסד לביטוח לאומי עד לתחילת קבלת דמי אבטלה. בשני המקרים - התפטרות ופיטורין כאחד - תוכלו לקבל דמי אבטלה אך ורק למשך שלושה חודשים. בשורה התחתונה, החוקים במדינת ישראל מוודאים עד לפרט האחרון שלא יהיה לעובד משתלם להביא לידי כך שיפטרו אותו ממקום עבודתו. 

למה כדאי לבחור במשרד שלום בר לכל מצב של התפטרות או פיטורין?

בין אם אתם מעסיקים או מועסקים, תהליך של התפטרות או פיטורין מחייבים ליווי צמוד של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. משרד עורכי דין שלום בר הוא הבחירה הטובה ביותר לליווי זה. הצוות שלנו יהיה איתכם מהרגע הראשון ועד לסוף התהליך, עם העצות ותכניות הפעולה הטובות ביותר, כך שאתם תוכלו להיות רגועים ולישון בראש שקט בידיעה שאתם מקבלים את כל מה שמגיע לכם.

צרו איתנו קשר עכשיו דרך האתר, במייל או בטלפון, לקביעת שיחת ייעוץ ראשונית.

 
מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com