יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

מה כדאי לדעת על יחסי עובד מעביד בעסקים משפחתיים?

יחסי עובד ומעביד הינם יחסים שחייבים להיות ברורים, מוגדרים ומעוגנים בחתימה על חוזה עבודה. אחת הבעיות הנפוצות ביותר אשר מתעוררות בעסקים משפחתיים הינה חוסר ההגדרה של היחסים בין המעביד לבין העובדים. פעמים רבות בשל העובדה שמדובר בבני משפחה אין חתימה מסודרת על החוזה, ודברים רבים נאמרים בעל פה וללא הסכם מסודר, מה שיכול לגרום לבעיות רבות במקרה בו סוגרים את העסק או בכל מריבה משפחתית פשוטה.

לכן, אחד הדברים החשובים ביותר שכדאי לזכור בכל עסק משפחתי הוא להגדיר באופן ברור את היחסים בין כל המעורבים בעסק, בין אם זו שותפות, עבודה כשכיר או אפילו התנדבות של אחד מבני המשפחה לעזור בעבודה בעסק המשפחתי.

יחסי עובד מעביד בעסק משפחתי

ליווי משפטי מקצועי

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לבצע כאשר מדובר בנושא של עסקים משפחתיים הוא ליווי משפטי. חשוב מאוד שתבחרו עורך דין דיני עבודה מקצועי אשר מתמחה ומנוסה מאוד בנושא על מנת שיוכל להעניק לכם ליווי משפטי לאורך כל הדרך ובין היתר, יסייע בהגדרה של יחסי עובד מעביד, ויעניק לכם ייעוץ מקצועי בנושא כך שתוכלו להיות בטוחים כי לא יהיה מצב בו העסק לא מנוהל בצורה ברורה ומריבה או ויכוח משפטי יסכנו את העתיד של העסק שלכם.

כמובן, שימו לב כי לעורך הדין בו אתם בוחרים יש ניסיון בעסקים מהסוג הזה. הניסיון הוא חשוב מאוד, במיוחד כאשר מדובר בעניינים משפחתיים מורכבים, ובזכותו עורך הדין יוכל לבצע את הליווי והייעוץ המשפחתי באופן הרבה יותר טוב.

לא פשוט להוכיח יחסי עובד - מעביד בדיעבד

הוכחה של יחסי עובד מעביד היא לא פשוטה, במיוחד לא בדיעבד. במקרים רבים בעסקים משפחתיים, כאשר לא מבוצעת ההגדרה הזו מההתחלה, מגיעים לבית המשפט מתוך ניסיון לתביעה של פיצויי פיטורין או כל הטבה אחרת המגיעה במסגרת יחסי עובד מעביד. דוגמא מוכרת מאוד שמתרחשת בהרבה עסקים משפחתיים הינה במקרה של גירושין, כאשר שני בני הזוג עבדו בעסק.

בית המשפט נתקל במקרים רבים בהם האישה סייעה לבעלה בעסק, או להפך, ובמקרה של גירושין היא דורשת פיצויי פיטורין וכדומה כאילו עבדה כשכירה בבית העסק. במקרים כאלו חשוב מאוד לספק הוכחות לבית המשפט, כמו מתכונת עבודה קבועה של האישה, קבלת משכורת בתלושי שכר מסודרים וקבועים. במידה ולא יימצאו כאלו, רוב הסיכויים הם שבית המשפט ידחה את התביעה ולא יכיר באישה בתור שכירה, או ביחסים בין השניים בתור יחסי עובד - מעביד.

 

לסיכום, ניהול של עסקים משפחתיים הינו דבר מורכב, ואם אתם מעסיקים בעסק שלכם בני משפחה, הגדירו את היחסים ביניכם. אם העבודה שלהם הינה קבועה הגדירו חוזה עובד - מעביד כמו כל עובד אחר בעזרת עורך דין דיני עבודה, ואם לא, חתמו על חוזה המפרט את התפקיד שלהם בעסק והחובות והזכויות שלהם בשל אותו תפקיד.

מספר מדרגים:3 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com