יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

ניצול יחסי עובד מעביד – מה שכדאי לדעת

ניצול יחסי עובד מעביד – רקע כללי

יחסי עובד מעביד הנם למעשה כל מערכת יחסים בין מעסיק ואדם העובד אצל אותו מעסיק בתמורה כלשהי. יתרה מכך, יחסי עובד מעביד יכולים להתקיים גם בכל מצב של ניהול או אחריות מסוימת כלפי עובד אחר – גם לא במצב של אחריות ישירה או ניהול ישיר. במידה ואכן מתקיימת מערכת יחסים כזאת, היא משפיעה בצורה הדדית על שני הצדדים על פי חוק בנושאים רבים ומגוונים, על זכויות וחובות ועל יחסי גומלין. לכן, ניצול יחסי עובד מעביד, הוא תחום שחשוב להכיר, הן כמעסיק והן כעובד, על מנת לוודא כי היחסים לא מובילים ליחסי מרות לא מקצועיים ולא פורמליים – ולמעשה יחסים שאינם חוקיים.

עובדים משוחחים עם המעביד שלהם

מה כדאי לדעת על יחסי עובד מעביד?

עכשיו, לאחר שהוסבר אודות היחסים, נוסיף ונאמר כי הקביעה שאכן מתקיימים יחסים כאלו מתבססת על מספר מבחנים וקריטריונים שבעיקרם נועדו לקבוע האם המועסק אכן הפך בצורה מלאה לחלק מהמערך הארגוני של המעסיק, ובכך שני הצדדים מחויבים לעמוד בחוקים השונים אודות מערכת יחסים כזו.

במידה ואכן קיימת מערכת היחסים ועל פי בית הדין קיימת עמידה בקריטריונים המעידים על יחסי עובד מעביד, מכלול הזכויות והחובות הוא רחב והוא כולל, לדוגמה בטיחות בעבודה, ביטוח לאומי, קניין רוחני וגם זכויות העובד כפרט. כמו כן, חשוב לציין כי המצב הזה, עלול להוביל לנקודות בהן, בזדון או שלא, העובד עלול להרגיש נתון להחלטות האחראי עליו גם ללא קשר לצד המקצועי – ובכך מבלי לשים לב יכולה להיות עבירה על החוק.

באילו מקרים ודוגמאות כדאי לשים לב?

יש לשים לב ולתת דגש שלא מתקיים בשום שלב ניצול של יחסי מרות מצד מנהלים, בעלי סמכות או אחריות בשלל תחומים, לדוגמה,

  • המקרה, או הדוגמה הנפוצה ביותר תהיה סביב מערכות יחסים מיניות. גם כשמדובר במערכת יחסים שהנה בהסכמה, או ביוזמה, יש לדעת כי הנושא עלול להתפרש אחרת לגמרי מצד העובד. לכן, כדי להימנע מכך, יש לדווח אודות מערכת היחסים ולהוביל להפרדת היחסים המקצועיים בצורה החדה והמהירה ביותר.
  • דוגמה נוספת יכולה להיות בקשה אישית או מקצועית שאינה קשורה לעבודה, מצד הממונה או בעל הסמכות כלפי אותו עובד, כדוגמת לעזור לממונה בחייו האישיים. אותו עובד יכול להרגיש כי במידה ולא יעשה זאת, ייפגע מקום עבודתו ופרנסתו.
  • יחסי עובד מעביד בעסקים משפחתיים הוא דבר מורכב בפני עצמו, שכן לעתים בקרב משפחות חתימת החוזים וההסכמים לא תיעשה בדומה לעובדים אחרים. למעשה, דווקא במקרה זה עדיף לסגור את כל הפינות ולוודא כי לא נוצרים שום פערים העלולים להוביל לחוסר הבנה בהמשך. גם כאן, יש להפריד בצורה מקצועית בין החיים האישיים-משפחתיים ובין החיים המקצועיים – ולוודא כי אין מצב של ניצול יחסי עובד מעביד שעוברים את גבולות העבודה לטובת החיים האישיים לאחר מכן.
  • עם מי כדאי להתייעץ, ואיך עושים זאת?

עורך דין לענייני עבודה או עורך דין לענייני מעסיקים יוכל לתת מעטפת שלמה ומוכנה לכל בדיקה, ייעוץ או מחשבה בנושא זה ולתת שירות מלא לכל מעסיק המעוניין למנוע מצב בו הוא מעמיד את עצמו ואת העסק במצב של האשמה בגין ניצול יחסי מרות.

במאמר ייצוג מעסיקים בדיני עבודה תוכלו לקרוא על התביעות אליהן חשופים מעסיקים מצד העובדים שלהם.

כמו כן, במידה וכבר בוצעה עבירה כלשהי, או במידה ועובד מרגיש כי הוא נוצל בצורה לא מקצועית, עורך הדין יידע לתת מענה מקצועי, תומך ומלווה בכל מקרה באשר יהיה, תוך שמירה על דיסקרטיות וצנעת הפרט, ללא פגיעה בעבודה היום יומית ובחייו האישיים מעבר לכך.

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com