יצירת קשר
לכל שאלה חייגו:
03-5174455

האזנות סתר של המעסיק לשיחות העובדים: מה אומר החוק?

כשאנו מתקשרים לשירות לקוחות של חברות שונות, בזמן ההמתנה לנציג נשמעת ברקע ההודעה כי ״השיחות מוקלטות לצורך בקרה על איכות השירות״. נשאלת השאלה האם על פי דיני העבודה, למאזין שלנו יש בכלל זכות להאזין ולהקשיב לשיחות שלנו?

מעסיק מאזין לעובדים שלו

מקרים בהם מותר למעסיק להאזין לשיחות העובדים

הקלטת שיחות עובדים לצרכי החברה היא תופעה שכיחה ולגיטימית. המעסיק מעוניין לבחון את השירות שמעניקים העובדים ללקוחות, ואחת מהדרכים לפקח על כך היא באמצעות האזנה לשיחות. יחד עם זאת, חשוב לציין שלפי דיני העבודה, המעסיק רשאי להקליט ולהאזין לשיחות אלו כל עוד הוא קיבל הסכמה לכך מהעובד.

במקרה שבו העובד ענה לשיחה שהייתה מיועדת למעביד, והמעביד הקליט או האזין לאותה שיחה שהייתה מיועדת לו, מדובר בפעולה חוקית מצד המעביד. נגדיל ונאמר, שלמעסיק יש זכות קניין על ציוד המשרד, לרבות הטלפון שניתן לעובד, וזכותו להגביל את השימוש בטלפון מצד העובד ולהגביל את השיחות הפרטיות שהוא מבצע בטלפון של המשרד. מצד שני, לעובד יש זכות לפרטיות במקום העבודה ולמעסיק קיימה החובה לספק לו מתחם פרטיות.

האיסור על האזנת סתר

אז מתי האזנה של המעביד לשיחות העובד הופכת לאסורה על פי החוק? במידה והמעסיק מאזין לשיחות פרטיות של העובד ללא הסכמת העובד או ללא הסכמת הצד השלישי עמו משוחח העובד, הרי שמדובר על האזנת סתר. לפי חוק האזנת סתר, האזנה ו/או הקלטה של שיחה ללא הסכמה של אך אחד מבעלי השיחה, היא האזנת סתר. האזנת סתר היא עבירה פלילית ובמקרה כזה, עורך דין פלילי מומלץ בתחום יוכל לסייע לכם בהגשת תביעה נגד המעסיק.

אם בכל זאת אינכם משוכנעים האם מדובר בהאזנה לגיטימית לשיחות שלכם או בהאזנת סתר, כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי בקיא בתחום, ולבחון את המצב. במידה והמעסיק אכן עבר על החוק, אל תהססו להילחם על הזכויות שלכם ולהגיש נגדו תביעה בגין עבירה פלילית.

לקריאת המאמר "מהם זכויות עובדים בישראל?"

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5

לייעוץ בנושא דיני עבודה
ללא כל התחייבות מצדכם
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם מיד:

לוי אשכול 68 קרית אונו, קומה 8 בניין B
03-5174455
03-5174456
OFFICE@shalombarlaw.com