לשירותכם:
072-3972597

פורום דיני עבודה

+ הוספת הודעה

יעוץ משפטי מקצועי בדיני עבודה

שלום רב, ברצוני לשאול 2 שאלות.
1. אני מועסק כבר 9 שנים ללא חוזה עבודה.
לפני כחצי שנה קיימתי שיחת שכר עם המעסיק ומאמרתי לו שאני לא מוכן שהשכר שלי יהיה פחות מ 10 נטו.
מאז המשכורת שלי משולמת 10 נטו כבר יותר מחצי שנה ללא תלות בימי חופשה וכד'.
לאחרונה היו לי שני ימי מחלה בהם נעדרתי מהמשרד.
המעסיק הוריד לי שני ימי מחלה לפי הגדרת החוק.
שפניתי אל המעסיק והזכרתי לו שהשכר שלי גלובלי ומדוע הורדו לי הימי מחלה, המעסיק טען שהמשכורת שלי לא גלובלית אלא שעתית כמו כולם, והתוספת שמעגלים לי ל10 זה "בונוס" שהם לא מחויבים אליו.
למרות שבפועל במשכורת משולמת קבוע על אותו סכום למרות ששעות העבודה משתנות.
האם הצדק עם המעסיק או עמי?
2. במסגרת עבודתי, המעסיק רכש עבורי טלפון נייד וכרטיס סים עם קו של החברה.
כל זאת נעשה ללא הסכם כתוב.
בתלוש השכר, קיים סעיף של הוצאות סלולרי.
האם במקרה של התפטרות אני זכאי לניוד של הקו? והאם המכשיר שייך לי או למעסיק?



שלום,
במידה ואני מתפטרת לטובת גידול הילד (במסגרת 9 החודשים כדי לקבל את הפיצויים המגיעים לי) בזמן שחתמתי על חוזה עם מעסיק חדש, האם זה בסדר? כמובן שאתן למעסיק הנוכחי התראה מראש ואת הימים שאני צריכה לתת לפני שאני עוזבת.
אם במקרה הם מגלים שאני עתידה להתחיל עבודה חדשה הם יכולים לעשות עם זה משהו ?



שלום רב,
רציתי לשאול בבקשה:
1. האם במקרה שבו המעסיק סוגר את העסק (יוצא לפנסיה, בגלל הקורונה, נמאס לו והוא פותח עסק אחר או מכל סיבה אחרת) - האם מי שמועסק אצלו זכאי לפיצויים (כמובן ככל שהוא - המועסק - עומד בתנאים)?
2. אותה שאלה - במקרה שהמעסיק חס וחלילה (ואני לא מאחל לאף אחד) הולך לעולמו.
בתודה מראש ורק בריאות!



סעיף 4 לחוק פיצוי פיטורים
" עובד שעבודתו נפסקה מחמת פטירה או פשיטת רגל של מעסיקו, ובתאגיד – פירוקו או מחיקתו, זכאי לפיצויי פיטורים כאילו פוטר"
במקרה של סגירת העסק הינך זכאי לפיצוי פיטורים גם אם מדובר בעוסק מורשה וגם אם מדובר בחברה
במקרה של מעסיק שנפטר אך ורק במעסיק שהוא עוסק מורשה



שלום
בגיל 58התחלתי לעבוד בדוכן תכשיטים עובדת שם 11שנים
היום בגיל 69ברצוני לפרוש מהעבודה ולהתפטר האם מגיעים לי דמי פיצויים למרות שאני זאת שמתפטרת?



בהתאם לנתונים שבשאלה, התחלת לעבודה לפני גיל פרישה ואת מבקשת לסיים לאחר גיל פרישה
הינך זכאית לפיצוי פיטורים מלאים גם במקרה והינך מתפטרת
רצוי להוציא מכתב ולתת הודעה מוקדמת, ולציין ( לא חובה ) כי ההתפטרות היא לאחר גיל פרישה
במידה והמעסיק לא ישלם את המגיע נשמח לסייע



עזבתי מקום עבודה לאחר 11 חודשים ו3 שבועות ,הודעתי שבועיים מראש למעסיק שימצא בינתיים בזמן הזה מחליף. באותו יום אמר לי לא הגיע וגם למחר הודיע לי שהוא מסודר ואוכל להיות בחופש. הנ"ל טוען שמכיוון שלא השלמתי עוד שבוע עבודה לא מגיע לי ימיי הבראה וזאת למרות שניצלתי ימיי חופשה,ולא פדיתי מרצוני כמו שהוא ביקש..
האם מגיע לי תשלום הבראה? ואו פיצויים??



שלום
בתחילת משבר הקורונה הוחלט עי המעסיק שלי להשאיר את המנהלים בעבודה מהבית ואילו יתר העובדים הוצאו לחלת. המעסיק החליט להוריד ימי חופשה עבור כל חודש. בתחילת המשבר לא היתה לי יתרת ימי חופשה והבעתי חשש בפני המנהל הישיר על המהלך וזה אמר אל דאגה. בחודש הראשון הורדו ימי חופשה בהתאם לדיווח עבודה מהבית ולאחר מכן בכל חודש הורדו באופן אוטומטי 5 ימי חופשה. כעת אני במינוס של 15 ימים כאשר בכל החודשים עבדתי מהבית והיו ימים שאף הגעתי למשרד. היום קיבלתי הודעה על יציאה לחלת ובכוונתי לבקש מהמעסיק שיפטר אותי על מנת שאוכל למשוך את כספי הפיצויים. החשש שלי הוא שינוכו לי ימי החופשה שהורדו. בשום שלב לא חתמתי על שום מסמך המאשר ימי חופשה במינוס. אפילו לקיזוז שכר שבוצע המעסיק פשוט הודיע ולא שאל.
מה החוק מנחה בנושא? כיצד עליי להתמודד בנושא?



במידה ולא נתת את הסכמתך לימי החופשה השלילים המעסיק יהיה מנוע מקיזוז הימים



התפטרתי מעבודתי מרצוני,
עבדתי 9 חודשים מתוך ה - 18 חודשים האחרונים, לפי מה שהבנתי מהנציג היום בטלפון אני זכאית לדמי אבטלה.
האם זה נכון?
תודה



עליך להשלים תקופה של 12 חודשי עבודה לפחות, מתוך 18 החודשים שקדמו לתחילת תקופת האבטלה
לעניין המענה שקיבלת טלפונית, יש לבדוק מול המוסד לבטוח לאומי בהתאם לנתונים הספציפיים שלך



האם פיצוי פיטורין מחושבים מהיום הראשון לתחילת עבודה ,? כי התחלתי לעבוד בינואר 2016 והמעסיק רשם לי אוגוסט 2016 במכתב פיטורין , האם זה תקין ? אציין שזו משרה חלקית ולא רציפה



שלום רב,
עבדתי במקום עבודה במשך 3.5 חודשים ואז בישרו לי בשיחת טלפון על הוצאה לחל"ת בחודש מרץ בשל הקורונה, לא חתמתי על שום מסמך של חלת, לא קיבלתי דמי אבטלה בשל אי זכאות.
באפריל קיבלתי מכתב הארכה עד אמצע מאי ומאז לא שלחו לי שום מכתב הארכת חלת
רק כעבור חודש ביוני המעסיק יצר איתי קשר טלפוני לבדיקה מתי יוכלו להחזיר
בסוף השיחה הגשתי למעסיק מכתב מתפטר בדין מפוטר וכעת בגמר חשבון 3.5 ימי החופשה שצברתי לא שולמו ,המעסיק טוען שזו התפטרות שלי ורק הוא ייקבע התפטרות כדין מפוטר ושאני חייבת להם את התקופה של הודעה מוקדמת ושאני זאת שהייתי צריכה בחודש זה להיות בקשר עם המנהל וזה שלא הוצא לי מכתב הארכה לחוד שהמדובר זו טעות שלהם בתום לב....
רציתי גם לשאול האם מגיע לי פיצוי בגין אותו חודש שלא הוצא לי מכתב להארכת חלת? נשארתי ללא פרנסה ותלויה באויר כשהסטטוס לא ברור ולכן נאלצתי לחפש עבודה חדשה.



במידה והיית זמין לעבודה נראה כי הינך זכאי לפיצוי וניכוי דמי ההודעה המוקדמת אינם כדין



שלום,
המנהלת במסעדה שבא עבדתי שלחה לי מכתב פיטורים בווצאפ
בלי כל הודעה מוקדמת
האם זה בסדר?



יצאתי לחל"ת ביום 1.4.20, ומאז אני מקבל דמי אבטלה בסך של כ-8,000 ש"ח, שצפויים להיגמר בספטמבר (אלא אם הממשלה תאריך אותם). במקביל, אני אמור לחזור לעבודה בעוד מספר ימים, לאחר הפחתה גדולה בשכר, ולהשתכר סך של כ-11,000 ש"ח בלבד. בהנחה שהמדינה תאריך את תקופת הזכאות לדמי אבטלה, לא עדיף לי להישאר בחל"ת עד למציאת עבודה בשכר המקורי שלי? אמנם דמי האבטלה שלי יהיו נמוכים בכ-3,000 שקל מהמשכורת המופחתת והנוכחית שלי, אבל לפחות אני לא אצטרך לעבוד ואוכל להתרכז במציאת עבודה חדשה עם שכר טוב יותר כשהמצב יירגע.
מה דעתכם?



השאלות שהעלית הינן עניין לשיקול אישי, הנתונים האישיים, סיכויי מציאת עבודה, השכר אשר יוצע לך באותה עבודה, וכו' ואינן קשורות לתחום דיני העבודה



שלום,

אני מועסק היום כמתכנת בחברת הייטק דרך חברת כוח אדם.
בקרוב החוזה שלי יסתיים וראיתי שאחד מהסעיפים בחוזה הוא:

"במשך תקופה של 10 חודשים מיום שקשר העבודה בין העובד לבין המעביד יגיע לסיומו מכל סיבה שהיא, לא יהיה העובד רשאי לעבוד או להיות קשור בכל צורה שהיא בגופים בהם עבד מטעם המעביד".

נראה שהסיבה שהסעיף הזה נכתב היא כדי שהעובדים יאריכו את החוזה מול המעביד וכך ימשיכו לקבל משכורות שהן פחות מ50% ממה שמקובל בתעשייה, וכך בעצם הסעיף הזה מונע ממני להיקלט בחברה.

ביום שהחוזה יסתיים אני אעבוד בחברה בה אני מעוניין להיקלט 3 שנים.
האם מדובר בסעיף חוקי?



הסעיף חוקי, השאלה היא האם ביה"ד יתן לו תוקף
הכלל הוא שביה"ד נוטה שלא לתת תוקף לתנית אי תחרות שאין בצידה תמורה.
ככל שקיבלת תמורה כלשהי אם בהכשרה או אחרת, יתכן וביה"ד יטה לתת לתניה תוקף
כמו כן אם ההסכם נחתם במהלך העבודה לא טרם כניסתך לתפקיד.
ביה"ד גם יתן משקל לעובדה כי אינך עובד מוחלש ומן הסתם הבנת על מה אתה חותם



עובד שרוצה לצאת במהלך יום העבודה לבדיקות רפואיות (העובד יוצא במהלך היום למס' שעות וחוזר לאחר מכן לעבודה והבדיקות הן בגין כאבי בטן חזקים שיש לו שהוא רוצה לבדוק ממה) - האם הוא זכאי לקבל דמי מחלה על שעות ההיעדרות האלו? אם כן - איך צריך לחשב? הרי זה מס' שעות כל פעם.



לפי הוראות החוק יום המחלה הראשון הינו ללא תשלום
מכאן אם תצא לחלקיח יוםמחלה לא תהיהי זכאי לתשלום, נוסף מעבר לשתשלום עבור שעות העבודה הרגילות



אני עובדת בשגרה משרה מלאה .
במקום העבודה שלי בשל הקורונה כל עובד מחויב לנצל יום חופש בשבוע (לעבוד 4 ימים ויום אחד חופש ע"ח העובד כקיזוז מהימי חופשה ואם אין קיזוז בשכר)
האם ניתן לחייב עובדת שחזרה מחל"ד לנצל את ימי החופשה או שאני מוגן לתנאי העבודה שהיו טרם החל"ד?
במידה ונגמרים לי ימי החופשה האם ניתן לקזז שכר או שהם מחויבים לאחוז המשרה שהייתי בו?
תודה



אין בחוק עבודת נשים או בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה כל הוראה שאוסרת ניצול חופשה לאחר חזרה מחל"ת הגם שמדובר ביום בשבוע
יתרה מכך לפי התאור מדובר בהוראה רחבית שאינה ספציפית אלייך ולכן נראה כי ההוראה הינה תקינה ומחייבת



היי
למיטב ידיעתי ניתן להתפטר לטובת גידול הילד עד 9 חודשים ממועד הלידה.
האם בתוך ה9 חודשים נכלל גם זמן ההודעה המוקדמת ?
כלומר אני צריכה להתפטר עד 8 חודשים ולתת חודש התראה מוקדמת או שאני יכולה להתפטר ב9 חודשים וחודש ההודעה המוקדמת כבר יהיה מעבר ל9 חודשים ?
תודה



אכן 9 חדשים כוללים את תקופת ההודעה המוקדמת
ויש להודיע לאחר 8 חדשים



היי,

מותר לפטר עובד חולה (חלה במהלך חלת) שיש לו ימי מחלה צבורים?
הוא זכאי לתשלום על הימים האלו?
מותר לחייב עובד חולה לפרוש אם הגיע לגיל פרישה?
תודה.



עובד שחלה במהלך החל"ת, לאחר סיום החל"ת ובמידה והוא עדיין במחלה, יש להמתין לסיום ימי המחלה הצבורים ורק אז להזמין אותו לשימוע ולפטר במידת הצורך
עובד שהגיע לגיל פרישה, יש להזמין לשיחת ברור במידה והוא מתנגד לפיטוריו יש להמשיך ולהעסיקו
חובה זו, נובעת מחובות תום הלב וההגינות שחב בהן מעסיק כלפי עובדיו, בשילוב האיסור החוקתי והחוקי על הפליה מטעמי גיל.
במקרים חריגים יהיה ניתן לפטר עובד שהגיע לגיל פרישה למרות התנגדותו וזאת לאחר שהמעסיק שקל , אפשרות הצבה של העובד בתפקיד חלופי, ותק העובד, תרומתו למקום העבודה, השפעת הפיטורים על עובדים אחרים ועוד



פיטרו אותי מהרגע להרגע אחרי 25 שנה.
ללא שימוע .. בטענה שהעבודה הסתיימה.
המעביד חזר בו. אבל לא כדי שאעבוד. אלא כדי לבצע שימוע..
מאז חודש ולא קיבלתי מכתב 📄 פיטורים או כל דבר אחר
ומסכת של שקרים



לאור הותק שלך במקום העבודה, ןוככל הנראה גם גילך, נכון לקיים פגישה מסודרת לבדיקת מלוא זכויותיך
במידה וקיימת הפרה, יתכן ומגיעים לך סכומים ניכרים שיש לדרוש אותם באופן מיידי
אשמח לעמוד לרשותך לבדיקת זכאותך וקבלת הסכומים המגיעים



עבדתי במשק בית אצל אדם פרטי כמנקה 5.5 שנים והתפטרתי מיוזמתי.
מעסיק שילם לי נסיעות, הבראה וחופשה, ואף ביטח אותי בביטוח הלאומי.
לא הפרשנו כספים כלשהן לקרן פיצויים כלשהי (לא אני ולא המעסיק).
האם מגיע לי מהמעסיק פיצויי פיטורין? כספים אחרים (הפרשות שהוא היה חייב)?



הינך זכאית להפרשות פנסיוניות חלק התגמולים וחלק פיצוי הפיטורים
פיצוי הפיטורים המופרשים מהווים 72% מהסכום אשר היה מגיע לך במידה והיית מפוטרת



אני ארבעה חודשים בחלת המעסיק עדיין לא מחזיר אותי, האם אני יכולה להתפטר כדין מפוטרת ,?האם אקבל פיצויים ומיידי את האבטלה ? האם צריך להוכיח לביטוח לאומי שזה כדין מפוטרת או עדיף שהוא יפטר אותי?



ניתן להתפטר ונראה כי מדובר בנסיבות המזכות בפיצוי פיטורים
לעניין דמי האבטלה נראה כי בנסיבות האלה קיימת גם זכאות לדמי אבטלחה אך הדבר אינו חד משמעי
ניתן גם להודיע למעסיק כי הינך מתנגדת להמשך החל"ת אזי המעסיק יצטרך או להחזירך לעבודה או להזמינך לשימוע



המעסיק שם מצלמות מסביב למקום העבודה שלי ללא ידעתי. הוא גילה שאני מחתימה כרטיס ויוצאת במשך שעה ואז חוזרת (בזמן הזה אני מרוקנת בור מים במקווה). ואז חוזרת לנקות. האם מותר היה לו להשים מצלמה ללא ידיעתי?



ככל שלמעסיק היה יסוד סביר להניח כי הינך מדווחת באופן לא מדוייק
עולה שאלה של איזון בין זכותו של המעסיק להגן על עסקו ובין זכותך לפרטיות
השאלה האם מותר בנסיבות אלה להתקין מצלמה, הינה דבר שנתון לשיקול דעתו של השופט בהתאם לאיזון לעיל



17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7    הקודם»   »
כניסה מנהל

Close