פורום דיני עבודה

+ הוספת הודעה

שלום רב ! ברצוני לדעת האם יש אפשרות לזמן לבית הדין לעבודה
גורמים בכירים מאוד ובעלי דרג בכיר שהתעלמו וטייחו תלונות ופניות על התנכלות
והתעמרות וסיכון חיי אדם ! ולא עשו דבר ???ניתן לזמן עדים גם בכירים למתן עדות, יחד עם זאת חובה לציין כי זימון עדים בכירים נושאי תפקיד בצד שכנגד אינו מומלץ ואינו מקובל כדבר שבשגרה, ומן הסתם הם יעידו לטובת הצד השניקצת קשה לי להאמין שהפצ"ר,
ר' אט"ל והרמטכ"ל ישקרו !!!
אבל גם לכך יש גיבוי בתיק !אין לנו אלא לחזור על תשובתנו הקודמת, איננו מכירים את התיק ואת הרלוונטיות של העדים האמורים, ביה"ד סוברני להחליט לגבי הזמנתם אם בכללהיי, אני עובד 8 שנים בחברת מכירות, כאשר השכר שלי מורכב משכר שעתי כמה שקלים מעל המינימום + עמלות. אני חתום על סעיף 14.
להבנתי סכום הפיצויים שאקבל הוא הוותק שלי כפול התוצאה של ממוצע עמלות 12 חודשים אחרונים + שכר בסיס *אחרון* נכון ליום הפיטורים.
1. האם הפיצויים אכן זהים במקרה של פיטורים/התפטרות?
2. האם ״שכר בסיס אחרון״ כולל תשלומים בגין דמי מחלה ושעות נוספות? שכר בסיס זה למעשה כל התשלומים למעט עמלות המכירה?
3. ״שכר בסיס אחרון״ - האם המשמעות היא למשכורת האחרונה שקיבלתי או הקרובה שעתיד לקבל? לדוגמה - אם מקבל משכורת כל 10 לחודש והתפטרתי ב25.10, האם הפיצויים יחושבו לפי שכר הבסיס של התלוש מה 10.10 או מהתלוש העתידי ל10.11?
תודה רבה מראשדמי מחלה הינם חלק מהשכר הקובע, גמול עבודה בשעות נוספות אינן נכללות, ככל שחלה הפחתה זמנית עקב הקורונה אין להתייחס לתקופה זאת ויש לבחון התקופה שקדמה להפחתה הזמנית.שלום רב ! אני אמור להגיש תצהיר עדות ראשית של 4 עדים ,
אך הם מפחדים לתת תצהיר מכיוון שהמערכת עלולה לפגוע בהם ,את זה אני גם יודע ! כמובן שהם יאמרו את האמת כאשר הם יתייצבו בבית המשפט ! שאלתי האם אפשר לזמנם לעדות ללא תצהיר ?ניתן לזמן את העדים באמצעות כב' ביה"ד ובאישורו ללא תצהיר, יש להגיש בקשה מסודרת להזמנה ולפטור מתצהיראחותי בת 69 עבדה 26 שנה כמטפלות בחברת סיעוד עד ליום שנפגעה בתאונת דרכים .עברה ניתוח בצוואר הירך ,הייתה בשיקום ורופא תעסוקתי קבע שאינה יכולה להמשיך לעבוד . שילמו לה מחופש המחלה וכעת אין לה ימי חופש מחלה ביקשנו שיפטרו אותה ויתנו לה את הפיצויים . ובעבודתה מבקשים שהיא תגיע לשימוע ויתכן שיחזירו אותה לעבודה למרות שאמרתי להם שהיא לא מסוגלת . כמו כן הם ביקשו שתחתום על מכתב שהיא מתפטרת בגלל מצבה הבריאותי ואני התנגדתי . במכתב ההזמנה לשימוע כתבו שהיא נעדרה מעבודתה ולא ציינו שזה כתוצאה מתאונת דרכים . הם מנסים בכל צורה להחזירה לעבודה למרות שהיא לא מסוגלת . מה עלינו לעשות ללכת לשימוע ומה הם זכויותיה ?
אודה מראש לכם על תשובתכםהמעסיק אינו יכול לפעול בניגוד להנחיית הרופא, יש כמובן להמציא אישור מרופא תעסוקתי.
במידה ולמעסיק אין עבודה אחרת המתאימה למגבלותיה הוא יכול להזמינה לשימוע ולפטר אותה, לאחר מיצוי ימי המחלהשלום,
מעוניינת להתפטר עקב מחלה. האם חל עלי חוק הודעה מוקדמת 30 יום אם אין ביכלתי להגיע? עובדת כשש שנים. בנוסף, האם ביטוח לאומי יכיר באבטלה מהיום הראשון כי התפטרתי עקב מחלה? תודהבמידה והינך מתפטר, חלה עליך לתת הודעה מוקדמת, החוק אינו מבחין בסוג ההתפטרות לעניין זה. לעניין המוסד לבטוח לאטומי הדבר נתון לשיקול דעת המוסד לבטוח לאומי בהתאם לנסיבות סוג המחלה, אפשרויות העבודה החליפיות וכו'מה הכוונה לאפשרויות העבודה החילופיות? האם עליי לבקש עבודה חלופית? הכוונה אצל המעסיק שאצלו אני מתפטרת?
תודהשלום נכנסתי לפני 4 וחצי חודשים לעבודה חדשה בתפקיד המוגדר רפרנטית פניות ציבור. זה היה במודעה. השכר לא הופיע במודעה. לאחר חודשיים נכנסו 2 בחורות נוספות לאותה עבודה זהה והבנתי שהן מקבלות 600 שח יותר לאותה עבודה זהה ואותן שעות גם זו שהגיעה 9 חודשים לפניי מקבלת מה שהן מקבלות . העבודה זהה. ההגדרה זהה. אודה לתשובתך האם מדובר באפליה בשכר. כולנו נשים.לא מדובר באפליה והרי כולכן נשים, אין חובה למעסיק לשלם לכלל העובדים אותו שכר על אותה עבודהלא ברור לי התשובה אם הייתי טומרת לך שהעבודה זהה אבל זה גבר זה אפליה ואשה לא? אם העבודה זהה אותו מכרז לא חייבים לשלם אותו דבר ? איפ. ההגיוןלא מספיק שיהיה מין שונה, אלא הסיבה להבדל בשכר הינה עקב מין העובד. במקרה שציינת ברור כי זה לא המקרהאז יש חוק אחר או שכר שווה שמתאים לסיטואציה זו. 2 אנשים אותה עבודה אותו מכרז . שאלתי היא מה החוק אומר בעניין זה? אין ספק שיש פה אפליה. לאיפה זה נכנס? איזה חוקלצערי לא נוכל לסייע בידך, תשובותינו לעיל ממצות את הנושא.
ככל שלדעתך קיימת אפליה, באפשרותך להגיע למשרדנו לפגישת יעוץ במשרדנו לקבלת פרטים נוספים.שלום
פוטרתי לפני כחודש.המעביד לא דרש ממני לעבוד במהלך 30 ימי ההודעה המוקדמת וכן בעצם ויתר על הגעתי לעבודה ואפשר לי להיות בבית. ביום הפיטורים עמדו לזכותי כ 33 ימי חופש לא מנוצלים. כשהגעתי לקבל את התשלום האחרון הסתבר שהמעסיק קיזז לי כ 24 ימי חופש מתוך ימי החופש שנותרו לזכותי כנגד 30 ימי ההודעה המוקדמת. אבקש לדעת האם זה חוקי? במידה ולא מה האפשרויות העומדות לפני על מנת לקבל את כל המגיע לי. תודההמעביד ככל הנראה פעל בניגוד לחוק, חל עליו איסור לפדות לך ימי חופשה חלף הודעה מוקדמת. עליך להוציא למעסיק מכתב דרישה מסודר, נשמח לעמוד לרשותך בעניין זה 03-5174455שלום מהו הזמן הסביר לקבלת פסק דין לאחר הדיון האחרון? זמן שבדרכ מקבלים פסק דין . הייתי שמחה לקבל טווחאין מועד קבוע והדבר משתנה בהתאם לביה"ד לשופט ולאילוציהם.עבדתי במקום עבודה ארבעה חודשים ופוטרתי שבועיים לפני צאתי לניתוח האם זה מותר?
לא שילמו לי פנסיה האם אוכל לדרוש זאת רטרואקטיבית?אין מניעה לפטר עובד לפני ניתוח, ככל שיתברר כי קיים קשר בין הפיטורים ובין הניתוח הצפוי, ניתן להגיש תביעה בגין הפרת חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה, ופיטורים שלא כדיןשלום,
בסיום העסקתי בחברה בה עבדתי כשנתיים מראשון עד חמישי (בלי ימי שישי, שכר גלובלי), נאמר לי כעת שיקזזו לי על כל ערב חג שהיה בספטמבר ימי חופש כי זה יצא באמצע השבוע, יום שממילא אני לא אמור לעבוד וגם לא ביקשו ממני לעבוד כמובן.
האם יכולים לקזז ימי חופש באופן שרירותי וכשאני יודע בדיעבד שבמקום פדיון יורידו לי על ימים שלא עבדתי ושוב, גם לא נתבקשתי להגיע לעבודה על ידי המנהלים שלי?
תודה מראששוב שלום,
רציתי לעדכן שהמעסיק כותב לי עכשיו שלמרות שהייתי בעבודה מה 01/09 עד ל 30/09 כולל, עם הודעה מראש מסודרת, עבדתי סך הכל 12 יום בספטמבר בגלל חגים, ועם תוספת חג ביחד זה מגיע לסכום של 6500 מתוך 8000 ברוטו של שכר גלובלי במקור. זה אמור להיות תקין? עבדתי חודש שלם לדעתי...
שוב תודה על ההכוונה.במידה והינך עובד במשכרות חדשית, עליך לקבל את שכרך הרגיל המלא ללא קשר לימי החג שחלו באותה תקופהתודה רבה על המענה המהיר!
רציתי לשתף את תשובת המעסיק לכך שלא קיבלתי שכר גלובלי שלם בגלל חגים:

"בחודש ספטמבר היו 5 ימי חג. עפ"י חוק עובד זכאי לקבל את ימי החג בתנאים הבאים:
1. ותק בעבודה של 3 חודשים ומעלה
2. במידה והעובד עבד יום לפני החג ויום לאחר החג".

האם יש דבר כזה תנאים לקבלת שכר גלובלי כשיש חגים?

תודה שוב!אני עובד במעדניה בתור טבח כ8.5 חודשים ובמעמד רעיון העבודה סיכמתי עם המעסיק על משכורת חודשית בגובה 11000 נטו, שכללה בתוכה את הנסיעות ובעדה סוכם שאני אעבוד בין 200-210 שעות חודשיות.
לפני יומיים המעסיק הודיעה לי שהשכר שמשולם לי מדי חודש לא כלכלי לו והוא מתכוון להוריד לי אותו ולהעביר אותי לשכר שעתי.
היום קיבלתי ממנו תלוש המדמה את שעות העבודה שלי כפי שהוא מעוניין לשלם לפי 200 שעות חודשיות והמשכורת שלי פחתה ב2000 שקל.
אשמח ליעוץ מגורם מקצועי כיצד לפעול ומה עליי לעשות.במידה והורעו תנאי ההעסקה ניתן להתפטר, ולתבוע את ההפרשים המגיעים. במידה והינך ממשיך לעבוד יחולו התנאים החדשיםכשמודיעים למעסיק על התפטרות ונותנים הודעה מוקדמת, האם ההודעה צריכה לכלול 30 יום בדיוק או שבעצם מדובר בחודש קלנדרי?ההודעה היא לפי מספר ימים, ואינה משתנה בחודש קצר או ארוךבתלוש המשכורת האחרון שקיבלתי ממקום עבודה שממנו התפטרתי ראיתי שנותנה יתרה של פחות מ- 1 ימי חופשה שלא שולמה (על שאר הימים שולם פדיון חופשה).
המעסיק אמר לי שלא משלמים של חלק של יום חופשה.
האם זה נכון?אין חובה לשלם בגין חלקי יום חופשהשלום
המטפלת שלנו הועסקה במשך 8 חודשים .
כל חודש הפרשנו לפנסיה ( חלק של מעביד ) וביטוח לאומי לפי חוק.
מאחר והיא הועסקה פחות משנה - אינני נדרשת לשלם פיצויים לפי חוק
האם עלי להפריש פיצויים לקרן הפנסיה למרות שאינני מחויבת בתשלום פיצויים ?ההפרשה לפנסיה כוללת גם פיצוי פיטורים חלקיים ( 6% ), אינך מחוייבת בתשלום פיצויים מעבר להפרשה זאתהפניסה מתחלקת ל :
הפרשת מעסיק -%6.5
הפרשת עובד - %6
הפרשת פיצויים - X
הפרשתי 6.5 אחוז בהפרשת מעסיק
האם עלי לשלם גם עבור פיצויים ?ככל שלא הורשו כספים לפיצויים עליכם להשלים שיעור של 6% לתקופה בה חלה חובת ביטוח, אם הגיעה עם ביטוח קודם החל מהחודש הראשון ואם לא היה בידה ביטוח החל מהחודש השביעיקבלתי מהרוpא 11 ימי מחלה בגין מחלת ילד.
הימים כללו ערבי חג וחול המועד של חג.

המעסיק טוען שבימי ערבי חג וחוהמ הוא לא מוחיב לתת לי יום מחלה מלא כי אלו ימים שממלא לא הייתי עובדת בהם.

האם זה נכון?

לא מצאתי בכלל אזכור לנושא הזה בחוק

אשמח להכוונה בנושאלפי הוראות החוק "לגבי עובד בשכר שעבד עבודה מלאה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה – תהא תקופת המחלה כל ימי מחלתו, למעט ימי מנוחה שבועית וחגים"
מכאן אם מדובר בימים שאינך צריכה לעבוד בהם ( ימי מנוחה) אין לכלול אותם בימי המחלהתודה על התגובה,

אצלנו מקובל שניתן לעבוד בחוה"מ אך מקובלת בחירה של עובד לא לעבוד וכמובן שזה על חשבונו.

גם במצב הזה לא משלמים יום מחלה?העקרון המנחה הוא שהעובד לא יקבל מעבר למה שהיה רגיל לקבל קודם, בהפחתה של יום המתנה ו 50% לשני הימים שאחריו דהיינו 2 ימים.
אם הבנתי נכון לשיטתך כאשר הינך חולה, את זכאית לקבל שכר גבוה יותר מאשר כאשר הינך עובדת דבר שאינו עולה בקנה אחד עם כוונת המחוקקאשמח לקבל אישור ממה שהבנתי בחוק.

יום מנוחה- הינו כדוגמת יום שישי או חגים שאין בהם חובת עבודה כלל.

יום חוה"מ הוא יום עבודה רגיל לכל דבר- ז"א כאשר אני לא עובדת אני משלמת עליו ביום חופש מלא על חשבוני, או לא מקבלת עליו כלל.

האם דין יום מחלה ביום חוה"מ/ ערב חג לא דינו כיום חופשה כנ"ל?

ושוב תודה רבה על המענה!הזכות לדמי חג נובעת מצו הרחבה ולא מהחוק, ההגדרה יום מנוחה כפי שציינת. וכן גם לעניין חול המועד וערב חגאני עובד בחצי משרה לפי שכר גלובלי (חצי חודשי ) , זאת אומרת כל חודש 13 ימי עבודה עבור שכר כ-5000ש"ח.
בחודש ספטמבר 2021 מעסיק הוריד לי 4 ימי חופש כי עבדתי בפועל רק 9 ימי עבודה( ימי עבודה שלי נפלו על ימי חג). השכר נשאר ללא שינוי.
האם המעסיק התנהל נכון כי ידוע שימי חג לא מורידים כימי חופש?
אודה על תשובתכם.נראה כי המעסיק שגה והינך זכאי לדמי חגים, המעסיק לא היה אמור להוריד משכרך ימי חופשהשלום רב, אני עובדת כבר שנים כשכירה במשרה חלקית, במשמרות קבועות בימים קבועים. עובדת שעתית. בספטמבר נפלו הרבה ימי חג על ימי משמרת שלי, ולכן כמעט ולא עבדתי. מה דינם של ימים אלה על פי החוק? אולי אני טועה, אבל זכור לי שהמעסיק חייב לשלם לי עליהם אחוז כלשהו מהמשמרת, מבלי להוריד לי אותם ממכסת ימי החופש שלי. זה נכון? תודה!ככל שלא עבדת בחג הינך זכאית לדמי חג אשר דינם כדין שכר, התנאים לקבלת דמי חג, ותק בעבודה של מעל 3 חדשים וכן עבודה ביום שלפני החג וביום שאחריו.
יצויין כי קיימים צווי הרחבה בהם תנאים מיטיביםשלום,
לאחרונה פוטרתי מעבודתי.
יש לי כמה שאלות.

1. יש בידי הקלטה של השימוע שבה המעסיק מודה בצורה ברורה שהעסיק אותי יותר מ-12 שעות ביום (כולל שעות נוספות), אותן עבדתי כדי לעמוד ביעדים שהציב לי המנהל הישיר. בהקלטה הוא אומר שהוא היה מודע לכך אך לא מנע זאת. הבעיה היא שאין דוחות נוכחות שמוכיחים זאת מאחר ומעולם לא ניתן לי כרטיס להחתמת נוכחות כמו שניתן לכל שאר העובדים.
האם ההקלטה לבדה היא ראיה מספיקה כדי לתבוע?

2. הזמן שעבר בין השימוע להחלטה על הפיטורין הוא 16 ימים קלנדריים, בהם חוויתי אי ודאות, לחץ וחרדה. אציין שאני מטופל בכדורים פסיכיאטריים נגד דיכאון והפרעה טורדנית כפייתית. האם ניתן לתבוע על עוגמת נפש או נזק נפשי?
* אציין שבשימוע הובטח לי שלא ישאירו אותי באי ודאות וההחלטה תתקבל במהירות ושוב, הכל מוקלט.

3. שני תלושי השכר האחרונים נשלחו לתיבת המייל של העבודה אך אין לי כבר גישה אליה מאחר ופוטרתי. האם זה נחשב שלא קיבלתי תלושי שכר מהמעסיק מה שמהווה עבירה פלילית?

4.בתקנות השכר נקבע כי מעסיק חייב להחתים את העובד על טופס מיוחד כדי לשלוח לו תלושי שכר בצורה אלקטרונית. מעולם לא החתימו אותי על הטופס הזה וכל תלושי השכר נשלחו כקובץ PDF למייל של העבודה. האם ניתן להוסיף סעיף זה לתביעה?

תודה על העזרה.ככל שלא קיבלת גמול עבור עבודתך בשעות נוספות הינך יכול להגיש תביעה בהסתמך על ההקלטה או עדויות גם בע"פ. לעניין מועד מתן התצגובה אין מועד שנקוןב בחוק וניתן לטעון כי הינך זכאי לשכר עבור ימי ההמתנה לתגובה. ניתן לטעון לעוגמת נפש והדבר נתון לשיקול דעתו של השופט בתיק. לעניין תלושי השכר נראה כי מדובר בעניין טכני ולא יפסק פיצוי, בכל מקרה מומלץ לקבל יעוץ אישי להגשת תביעה, נשמח לעמוד לרשותך בעניין זההאם מותר לחייב עובד להתחסן ואם לא אז שהעובד יעשה את הבדיקות על חשבונו . האם מותר להם לחייב את העובד לשלם ?
מודה לכם על תשובתכם למפרע .המעסיק רשאי לדרוש בדיקות על חשבון העובדשלום רב, אני מורה במשרד החינוך. בעלת תואר שני, שנמצא ברשותי בטרם התחלתי עבודתי במשרד החינוך .שילמתי עליו בעצמי והוא כלל אינו קשור לחינוך. משרד החינוך נוהג לממן לכלל המורים שהשלימו ותק מתאים במערכת , לימודי תואר שני. המשרד טוען שזכות זו לא עומדת לי, כיוון שיש ברשותי כבר תואר שני, אף שכפי שציינתי למדתי באופן עצמאי במימון שלי עוד לפני שחשבתי להיות מורה. האם זו אפליה? שכן, מורים אחרים זכאים ונהנים מהטבה זו ואני לא,מה גם שהלימודים הם לצורך התמקצעות ולא קבלת הטבת שכר.לא נראה כי מדובר באפליה, ואין כל חובה לממן עבורך לימודים נוספים או לפצות אותך בגין לימודיך בעבראבל אם למורים אחרים נותנים ולי לא, לא מדובר באפליה? נכון שהמעסיק איננו חייב לממן, אך הוא מציג זאת כחלק מתנאי ההעסקה, הטבה שניתנת לעןבדים. והוא שולל ממני את ההטבה הזו ללא סיבה מוצדקת.לטעמנו מדובר באבחנה לגיטימית ולא אפליה, אך יתכן ותקבלי גם חוות דעה שונות46 | 45 | 44 | 43 | 42 | 41 | 40 | 39 | 38 | 37 | 36    הקודם»   »
כניסה מנהל

Close