פורום דיני עבודה

+ הוספת הודעה

בפורום דיני עבודה לעובדים ניתן לשאול שאלות ולברר מידע משפטי. כאן תוכלו לקבל מידע איכותי, מהימן ומעודכן בכל הנושאים החמים של דיני העבודה. שלכם ובשבילכם, משרד עורכי דין שלום בר.

שלום , צריך עזרה התקבלתי לעבודה מסוימת . במקום העבודה שאני עובד כיום קיבלתי הכשרה מקצועית לתפקיד מסוים חתמתי על קנס של כ6000 שקלים על כל קורס שעברתי דרכם בפועל עשיתי 2 קורסים.
בחוזה מצוין שבמקרה של התפטרות אשלם סכום זה ולא במקרים בהם אני זכאי לפיצויי פיטורין (שזה אני מעריך במקרה התפטרות בשל מצב בריאותי וכו או בשל מצב שהמנהל יפטר אותי) . בכל אופן במידה ואני מעוניין לעזוב בשל מצב בריאותי ובהנחה שהמעסיק לא אישר לי בעבר הקלות בתפקיד אני מעוניין בשלב ראשוני להסתפק באישור מרופאת משפחה ראיתי פסקי דין שזה מספיק האם בעת ההודעה (אני עובד מעל שנה ) אני חייב לתת התרעה של חודש או שבשל מצב בריאותי אפשר להודיע מיידית בצירוף המסמך מרופאת המשפחה?
2. האם יוכלו לקזז לי מהמשכורת במקרה שהתפטרתי בעילה זאת שמוכרת בחוק כמו פיטורים או שאם יתעקשו שהדבר לא נכון יצטרכו לתבוע אותי בבית דין אבל לא יוכלו ליגוע המשכורת האחרונה ?
3. נניח שהתפטרתי לא בשל עילה בריאותית ואני מוכיח שהקורסים עלו פחות ולא ניתנה הכשרה נוספת מעבר לקורסים המדוברים האם במקרה כזה אהיה חייב לשלם רק את עלות הקורסים ורק כחלק יחסי מהתקופה שנותרה ? תודה אשמח לעזרה ולמענהכעקרון חוזים צריך לקיים, בפסיקה בתי הדין לעבודה נוטים לתת תוקף להתחייבות מעין זאת במידה ואכן יש להכשרה ערך כלכלי מחוץ למקום העבודה.
לגבי אפשרות הקיזוז מהשכר האחרון ולעניין גובה הקיזוז יש לבחון הדברים אל מול הסכם העבודההיי מה שלומכם?
אתר מאוד יפה.
מה נשמע?תודה על המחמאות
במה אפשר לעזוראני עובד במקום העבודה קצת מעל לשנה.
אין חוזה עבודה, אך הדרישה מצד המעסיק הייתה שאעבוד כל יום. העבודה מבוצעת מביתי, באמצעות חומרי גלם של המעסיק, כשכל חודש אני אמור להגיע למפעל כדי לקחת חומרי גלם (שיספיקו לי לחודש) ולמסור את התוצרים.

בחצי השנה האחרונה, כמעט בכל חודש, אני לא עובד בכל ימי העבודה שבחודש, בגלל המעסיק - כל פעם הוא אומר לי שלא לבוא ולקחת חומרי גלם מסיבות שונות ומשונות - פעם הוא טס לחו"ל, ופעם הוא חזר מחו"ל ולא הספיק להכין חומרי גלם, פעם הוא עסוק מידי וכו' וכו'). אני מצידי, מתזכר את המעסיק שאני לא יכול לעבוד בלי חומרי גלם, אבל זה לא עוזר, ורק לאחר הפסקות ארוכות הוא ניאות לתת לי חומרי גלם נוספים.

לאחר שהמצב חזר על עצמו שוב ושוב, נתתי למעסיק התראה שאם לא ייתן לי חומרי גלם בתוך שבוע, אתפטר בדין מפוטר.
במקום למסור לי חומרים, הוא הורה לי לא לבוא לקחת חומרים, ולכן, לאחר שבוע, נתתי הודעה מוקדמת על התפטרות בדין פיטורין. מיותר לציין שהמעסיק לא נותן לי חומרים לעבוד עליהם גם בימי ההודעה המוקדמת, למרות שהבהרתי לו שאני לא מתחמק מחובתי לעבוד, ושהחובה שלו לשלם לי על כך.

כעת אני רוצה לחשב את פיצויי הפיטורין המגיעים לי. הבעיה היא, שבגלל שהמעסיק לא איפשר לי לעבוד באופן שוטף, השכר שמגיע לי עבור החודשים שבהם הופסקה עבודתי הוא נמוך באופן משמעותי מהשכר שהייתי מקבל, לו עבדתי בכל יום. בחודש האחרון - השכר שלי יהי זעום, כי כמעט לא עבדתי בכלל.
האם הדרך הנכונה היא לחשב את פיצויים היא כאילו עבדתי כל יום, כפי שהייתי אמור, או שהפיצויים מחושבים לפי עבודתי בפועל, למרות שהפסקות העבודה אינן באשמתי או בהסכמתי?
ואם החישוב הוא לפי עבודה בפועל - האם ייתכן שלא אקבל שום פיצוי, על כך שהמעסיק הפסיק לי את העבודה?

תודה.על פי נתוני השאלה הועסקת במשכורת יומית לכן חישוב פיצוי הפיטורים יעשה לפי ממוצע ההשתכרות בכל תקופת העסקה
אין משקל לעובדה כי הפסקות העבודה היו שלא באשמתך
אכן ניתן לטעון כי היתה הבטחה למכסת עבודה מלאה וכי הינך זכאי להפרשים עקב הסתמכות, אך ספק אם ניתן להוכיח טענה זאת וגם אם תוכח האם תקבל פיצוי בגין ההפחתההייתה הבטחה למכסת עבודה מלאה. אמנם לא בחוזה (כי אין חוזה), אבל יש הקלטות של שיחות טלפון, בהן המעסיק דורש שאעבוד כל יום.
האם זו לא הוכחה?

זה לא שנאמר לי מראש, שלא אעבוד בימים מסוימים. אפילו באותו הרגע שהוא לא נתן לי עבודה, הוא לא אמר מתי כן ייתן. אני עמדתי לרשות המעסיק, וחיכיתי בכל יום שייתן לי עבודה!

בכל מקרה, אני מבין שכל מה שאני יכול לדרוש, זו השלמה של המשכורת החודשית, לגובה השכר שהייתי מקבל, לו הייתי עובד כמתוכנן?לא הופרשו לי הפקדות לפנסיה, לא קיבלתי ימי חופשה עבור הימים האלו... לא נראה לי הגיוני שאפשר לעבור על זה בשתיקהכפי שציינתי תוכל להגיש תביעה בגין הפרשי שכר ותנאים סוציאלים
אשמח לעמוד לרשותך בעניין זהאכן, אם הינך עובד במשרה יומית גם אם היתה בהטחה לשיעור משרה מסויים
היה עליך להתפטר מיד עם הפחתת המשרה
אם תוגש תביעה לכל היותר תוכל לתבוע את הפרשי השכר והתנאים הסוציאלייםומאוד מצער לקרוא את הדברים.
לא ייאמן שמקבלים מצב שמעסיק פוגע בעובד בצורה כל כך קשה ועוד נהנה כתוצאה מכך מתשלום פיצויים נמוך יותר.
איך מצפים ממני להתפטר מיד, שלא ידעתי מיד מה הולך לקרות?
ביום הראשון חשבתי שזה בסך הכול יום אחד, ביום השני חשבתי שזה יומיים...
אחרי שבוע, כבר קיבלתי שוב עבודה לחודש מלא, אבל אז שוב היה עיכוב של יום, ואז יומיים ואז עוד שבוע...
ואז שוב חודש מלא...
ובסוף באמת התפטרתי בגלל זה, אבל גם כשהתפטרתי, אני חייב לתת הודעה מוקדמת, וגם בימים האלו לא נותנים לי לעבוד.

דרך אגב, חשבתי שאני עובד חודשי, כמו כולם, כי אני אמור לעבוד כל יום, והשכר שלי אמור להיות קבוע. אבל לא נאמר לי שום דבר לגבי איזה סוג עובד אני.

אני מאוד מודה לך על תשובתך, אבל מאוד מופתעניתן לטעון כי מדובר בהפחתה זמנית בשכר ומכאן יש לחשב את זכויותיך לפי ממוצע ההשתכרות טרם ההפחתהעבדתי 10 חדשים והתפטרתי
כמה ימי חופשה מגיעים ליהינך זכאי ליום חופשה אחד בגין כל חודש של עבודה בסה"כ 10 ימיםהיי, מעוניינת לשאול שאלה קטנה. עבדתי במשרד של שותפים שפירקו את השותפות ופוטרתי לאחר שעבדתי שם כ10 חודשים. יום לאחר הפיטורים הועברתי שוב בתור עובדת של אחד השותפים, עבדתי אצלו כ9 חודשים ופוטרתי שוב. שאלתי, האם מגיע לי תשלום פיצויים? תודה רבה מראש :-)עבדתי כסייעת בגן ילדים בדיוק 3 שנים עד לסגירת הגן. לאחר מאמצים רבים מצידי, שלח המעסיק מכתב המאשר משיכת כספי הפיצויים בגובה הסכום שהצטבר בקרן הפיצויים, הנמוך ממכפלת השכר האחרון כפול השנים שעבדתי. אני חתומה על סעיף 14, ועבדתי על בסיס גלובאלי. לטענת המעסיק הפיצויים המגיעים לי הינם בגובה סכום ממוצע של 3 משכורות אחרונות. מה מגיע לי על פי החוק?
האם השכר לפיצויים הוא ברוטו או נטו?
תודה רבה על העזרה.פנייתך הראשונה נענתה
אשמח לעמוד לרשותך לשאלות נוספותעבדתי כסייעת בגן ילדים בדיוק 3 שנים עד לסגירת הגן. לאחר מאמצים רבים מצידי, שלח המעסיק מכתב המאשר משיכת כספי הפיצויים בגובה הסכום שהצטבר בקרן הפיצויים, הנמוך ממכפלת השכר האחרון כפול השנים שעבדתי. אני חתומה על סעיף 14, ועבדתי על בסיס גלובאלי. לטענת המעסיק הפיצויים המגיעים לי הינם בגובה סכום ממוצע של 3 משכורות אחרונות. מה מגיע לי על פי החוק?
האם השכר לפיצויים הוא ברוטו או נטו?
תודה רבה על העזרה.ככל שחתמת על ס. 14 יש מספר בדיקות שצריך לבצע
יש לבדוק האם אכן הופרשו מלוא השיעורים בסך 8.33% מדי חודש
יש לבדוק האם ההפרשות החלו בחודש העבודה הראשון
יש לבדוק האם ההפרשות בוצעו ממלוא השכר הקובע
לצורך הבדיקה יש להצטייד בתלושי השכר ובדו"ח היזון חוזר מפורט מחברת הבטוח
רק לאחר בדיקה צולבת של שני המסמכים ניתן לתת מענה לשאלתך
אין כל בסיס לחישוב שערך המעסיק לפי ממוצע 3 חדשים אחרונים
אשמח לעמוד לרשותךעבדתי כשנה וחצי אצל מעסיק פרטי יצאתי לחופשת לידה ואחריה לחל"ת של חדשיים
המעסיק לא מוכן להחזיר אותי לעבודה ולא נותן לי מכתב פיטוריםפיטורים בזמן חופשת הלידה הינם אסורים על פי חוק ומחייבים קבלת אישור מהממונה על חוק עבודת נשים במשרד העבודה
לאחר חופשת הלידה ו/או החל"ת לפי דין חייב המעסיק להשיב את העובדת לעבודה לתפקידה הקודם לתקופה שלא תפחת מ 60 ימים.
בתקופה זאת חל איסור על המעסיק לתת לעובדת הודעת פיטורים ו/או להרע את תנאי העסקתהאני מועסק כפרילנסר עם חשבונית במקום עבודה, במשך כ 10 שנים ברציפות
מה הסיכוי שיכירו בי כעובד ומה המשמעות מבחינת הזכויותביה"ד קבע מספר קריטריונים להכרה בפרילנסר כעובד, בין שאר המבחנים, מבחן הפיקוח, מבחן הציוד, מבחן ההשתלבות וכו'
ככל שביה"ד יכיר בך כעובד, תהיה זכאי לכל הזכויות הנובעות ממעמדך לרבות פיצוי פיטורים, הפרשות פנסיוניות, דמי חופשה, דמי והבראה
לאור המשמעויות והסכומים הנובעים מההכרה בפרילנסר/ עצמאי כעובד, מומלץ לכל פרילנסר לבצע בדיקה של הסטטוס שלו עם עורך דין המתמחה בתחום.אודה לתשובתכם האם זה תקין שבמהלך דיון משפטי בכ הנתבעת פנה לאחד מעדי התובע שהשופט לא אישר להביא לדיון ללא תצהיר וברר דרכו דרך שאלות עם מה שנאמר בתצהיר של התובע נכון?צהריים טובים,

אני מנהל חדש של בית קפה באזור נתניה. שקלתי לאחרונה להעסיק עובדים זרים במטבח וגם לסיוע חלקי בשליחות. נוסף על תשלום משכורת מינימום לעובדים מהם החובות שאני מחויב עליהם כמעסיק עובדים זרים בבית הקפה?

תודהעובדים זרים זכאים לכל הזכויות מכח חוקי העבודה וההסכמים הקיבוציים, ובכלל זה דמי חופשה, דמי הבראה, דמי נסיעה, חגים, פיצוי פיטורים, והפרשות פנסיוניות. בנוסף זכאים העובדים הזרים לבטוח רפואי על חשבון המעסיק
תשומת הלב כי על פי פסיקת בימ"ש עליון חלה חובה לשלם היטל עובדים זרים בשיעור של 20% משכרו של העובד
כמו כן יש להעביר את הפרשות הפנסיוניות לקרן יעודית שהוקמה לצורך כךשלום רב,

אני עובד בחברת פרוטליקס ,אתמול עשו לי ולחברי לעבודה שימוע לפני פיטורים. אני מרגיש נבגד מחברה שעבדתי בה יותר מ-7 שנים ולא יודע מה צפוי להיות עתיד התעסוקתי שלי בגיל 43. האם הם מחויבים לתת לי פיצויים או שאני מקבל פיצויים מהביטוח לאומי בלבד? כמה זמן מרגע השימוע הם מחויבים להעסיק אותי בעבודה?

תודההינך זכאי לפיצוי פיטורים ממעסיקך ולשכר בגין התקופה עד לקבלת ההודעה על סיום עבודתך«   «הבא   | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1
כניסה מנהל

Close